151.9 Milyar Dolar ile Gelen İhracat Rekoru

2012 yılında ihracatımız  Türkiye tarihinin en yüksek ihracat rakamına imza atarak hedeflerin üstünde bir rakam ile yılı kapattı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre ihracatımız 2011 yılına göre %12,57 oranında artarak 2012 hedefinin 1,9 milyar dolar üstünde 151,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakamın içerisindeki en büyük payı 19 milyar dolar ile Otomotiv sektörü alarak 2011 yılında olduğu gibi İhracat Şampiyonu oldu. İkinci sırada 17,5 milyar dolar ile Kimyevi ürünler alırken, üçüncü sırada 16,1 milyar dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon aldı.

Ülke bazında bakıldığında en çok ihracatı Almanya’ya yaparken sırası ile Irak, İngiltere, Rusya, İtalya, ABD ve İspanya takip etti.

AB’ye yaptığımız ihracat azalmasına rağmen 58 milyar dolar ile en fazla ihracat yaptığımız bölge olurken bu bölgeye yapılan ihracatlar da Elektrik- Elektronik, kimya ve fındık ihracatı ihracatımızın bu bölgede artmasını sağladı. Ortadoğu’ya yapılan ihracatımız %12 artış ile 27 milyar dolar olurken, Afrika’ya yaptığımız ihracat %27 arttı.

2012 yılında ülke bazında ihracatımızın en çok arttığı ülke %188 ile Libya olurken, %80 ile Venezüella ve %76’lık artışla Yemen takip etti.

2012 İhracat şampiyonu ilimiz 61 milyar dolar ile İstanbul olurken ikinci sırada 13 milyar dolar ile Kocaeli ve 11,9 milyar dolar ile Bursa oldu. Gaziantep ilimiz ihracat artışının en çok yaşandığı il olmuştur.

Bu rakamlar değerlendirildiğinde Ekonomi Bakanımız Sn. Zafer Çağlayanın önemli üzerinde durduğu Pazar çeşitlendirmesinin ihracatımıza etkisi kendisini göstermiştir. Avrupa kriz ile boğuşurken ve AB’ye yaptığımız ihracat azalırken Pazar çeşitlendirmesi ile ihracatımız bu rekora imza artarak yılı kapatmıştır.

2013 yılı için hedefin 158 milyar dolar olduğunu göz önüne aldığımızda bu rakamın  bu çalışmalar ile yakalanmasının zor olmadığı görünmektedir. Buda 2013’ün yeni bir rekor yılı olarak Türkiye tarihine geçeceğinin göstergesi olarak yorumlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir