2012 Yılı Temmuz Ayı İşsizlik Rakamları

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 2012 yılı Temmuz Ayı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. 2012 yılında yakalanan işsizlik oranının 2012 Orta Vadeli programda belirtilen %9’un altında olduğunu belirterek hedefin rahatlıkla yakalanacaktır dedi.

Dünya’da pek çok ülkenin ekonomisinde sıkıntıların olduğu bu dönemde ihracatta, cari açıkta meydana gelen iyileşmelerin istihdam için devam ettiğini belirten Sn. Çağlayan “ Türkiye Ekonomisi güçlü ve büyümeye odaklı bir ekonomidir. Rehavete kapılmadan var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İstihdam hacminin son 3 aydır 25 milyonun üstünde olduğunu belirten Sn. Bakan bunun daha önce hiç görülmediğini ifade etti.  Son iki aydır istihdamın rekor kırdığına değinen Çağlayan bu oranın bu ay %46,6 olduğunu belirtti. Geçen yıl işsizlik oranın %9,1 olduğunu belirterek bu yıl 0,7 puanlık bir iyileştirme ile 545.000 ek istihdam oluşturulmuştur dedi.

Son olarak Avrupa Birliğindeki duruma değinen Sn. Bakan  “AB’de işsizlik ortalaması %10,7, Avro Bölgesinde %11,4, İspanya’da %25,1,Fransa’da %10,6,Amerika’da %8,1 iken bu oran bizde %8,4 olması Türkiye Ekonomisinin ne kadar istikrarlı olduğunun göstergesidir” dedi.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir