Ağustos Ayı Dış Ticaret Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2013 yılı Ağustos ayında, 2012 yılının aynı ayına göre %12,9 azalarak 11 milyar 174 milyon dolar, ithalat %3,4 azalarak 18 milyar 191 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakamlara göre Dış Ticaret açığımız %17 artış ile 5 milyar 997 milyon dolardan 7 milyar 16 milyon dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı %61,4 olarak gerçekleşti.

AB’ye yaptığımız ihracat 4 milyar 622 milyon dolar ile %6,8 artış gösterirken, toplam ihracatın içindeki payı %41,4’e yükseldi. En çok ihracat yapılan ülke 1 milyar 43 milyon dolar ile Almanya olurken bu ülkeyi sırası ile Irak, İngiltere ve Rusya Federasyonu takip etti.

İthalatta ise 2 milyar 96 milyon dolar ile Rusya Federasyonu ilk sırayı alırken, bu ülkeyi Çin, Almanya ve İtalya izledi.

Eylül ayı ihracat şampiyonu fasıl ise 950 milyon dolar ile “motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları” olurken, bu fasılı sırası ile “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları”, “örme giyim eşyası ve aksesuarı”  ve “elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü–ses kaydetme verme cihazları, aksam parça aksesuarı” takip etmiştir.

İthalatta ise 4 milyar 615 milyon dolar ile “mineral yakıtlar ve yağlar” faslı ithalat şampiyonu olmuştur.

Bu veriler kapsamında ihracatımızın azalması dış ticaret açığımızın artmasına sebep olurken, son aylardaki veriler ışığında yıl sonu hedefi olan 158 milyar dolar ihracat hedefinden uzaklaşılmaya devam edilmiştir.

Kaynak: www.tuik.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir