Akreditif (LC) Çeşitleri

Uygulamada kullanılan birçok akreditif çeşidi bulunmaktadır. Şimdi kısaca bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

–          Geri Dönülemez Akreditif( Irrevocable LC)

Bu tür akretiflerde Lehtarın( ihracatçının) onayı olmadan Amir(İthalatçı) ve Amir bankası tarafından LC metni üzerinde her hangi bir değişiklik yapılamaktadır. İhracatçı firma akreditif şartlarını yerine getirmesi durumunda ithalatçı firma tarafından ödeme yapılmak zorundadır.

–          Teyitsiz Akreditif ( UnConfirmed LC)

Bu tür akrediflerde ihbar bankasının ödeme ile ilgili hiçbir sorumluluğu bulunmaktadır. İhbar bankasının sorumluluğu ihracatçıya ulaştırılmak üzere kendisine ulaşan LC’nin gerçekliğini tespit etmek ile yükümlüdür. Tüm sorumluluk amir bankasındadır. Bu tür akreditiflerde ihracatçı firma tüm şartları yerine getirmesi durumunda amir banka ödemeyi yapmak zorundadır.

–          Teyitli Akreditif (Confirmed LC)

Bu tarz akreditiflerde ihracatçının talebi ve ithalatçının kabul etmesi durumunda akreditife lehtarın bankasının veya ihracatçının istediği bir bankanın teyit vermesi anlamına gelmektedir. Buradaki teyit ihracatçı firmanın tüm şartları yerine getirmesi durumunda amir veya amir bankasının ödemeyi yapmak istememesi durumunda teyit bankası ödemeyi yapmak ile yükümüdür.

–          Görüldüğünde Ödemeli Akreditif ( At Sight LC)

Görüldüğünde ödemeli akreditif adından da anlaşılacağı üzere ihracatçının akreditif şartlarını tam olarak sağladığını belgeleyen evrakları amir bankasına ulaştığında ödenmesi anlamına gelmektedir. Bir akreditif hem teyitli hem de görüldüğünde ödemeli olabilir. Bu tabir sadece ödemenin yapılacağı zamanı belirtmek için kullanılmaktadır.

–          Vadeli Akreditif ( Deferred Payment LC)

Vadeli akreditif adından da anlaşılacağı üzere ihracatçının akreditif şartlarını tam olarak sağladığını belgeleyen evrakları amir bankasına ulaştığında ithalatçı firmanın her hangi bir ödeme yapmadan evrakları alması anlamında gelmektedir. İhracatçı firma ödemesini akreditifte yazan ödeme vadesi geldiğinde almaktadır. Sight akreditifte olduğu gibi buda ödeme zamanı belirtmek için kullanılmaktadır.

–          Kabul Kredili Akreditif ( Acceptance LC)

Mantık olarak vadeli akreditif ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Ancak buradaki tek fark ödemenin belirtilen vadece bir poliçe üzerine yapılmasıdır. Şayet akreditif teyitsiz ise poliçenin amir banka üzerine, teyitli ise ihbar bankası üzerine yapılması gerekmektedir.

–          Devrelidebilir Akreditif ( Transferable LC)

Genelde transit ticarette kullanılan bir akreditif şeklidir. Yani tüccar olarak ihracat yapan firmalar bunu kullanmaktadır. Buradaki mantık ihracatçı firma kendisi adına açılan akreditifin bir kısmını başka bir firmaya devretmesi anlamına gelmektedir.

–          Karşılıklı Akreditif (Back to Back LC)

Mantık olarak devredilebilir akreditif ile aynı mantıkta işlemektedir. Aradaki tek fark transfer edilebilir akreditifte mevcut akreditifin bir kısmını başkasına devreden ihracatçı firma kendisine açılan akreditif gösterek başka bir akreditif açmasına olanak sağlayan bir akreditiftir. Bu çeşit akreditifte ihracatçı kendisine açılan lehtarı iken , açılan diğer akreditifin amiri konumundadır.

–          Teminat Akreditif (Standby LC)

Genelde büyük çaplı inşaat veya yatırım çalışmalarında kullanılan Teminat Akreditifi (Standby LC) diğer akreditif türlerinden farklı bir şekilde işlemektedir. Normal akreditiflerde ithalatçı ihracatçının sorumlulukları yerine getirdiğini belgelediği durumda ödeme yapmakta idi. Burada ise bir işin yapılmadığının belgelenmesi durumunda yapılan ödemedir. Bunu şöyle bir örnek ile açıklayalım. Biz büyük bir inşaat firmasıyız ve yurt dışında bir iş aldık. Anlaşma şartlarımız gereği işin %50 si bittiğinden anlaşma tutarının %30’u firma tarafından bize ödenecek. Biz sözleşmedeki şart gereği %50’si bitirmemize rağmen işveren firmanın ödemeyi yapmaması durumunda teminat veren bankanın ödemeyi yapmak zorunda olduğunu gösteren bir akreditif şeklidir.

Akreditif (LC) Çeşitleri” için 7 yorum

 1. T.D Yanıtla

  İranlı bir firmayla ticaret yaparken nelere dikkat edilmeli ve hangi tür akreditif açmak daha güvenlidir, bilgi vermenizi rica ederim ?
  T.D

  • admin YazarYanıtla

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. İran ile yapacağınız çalışma ihracat yönlü olacaksa kullanabileceğiniz tek yol peşin ödeme olacaktır. bu noktada şöyle bir sıkıntı olacak para transferini banka kanalı ile yapamayacaklar çünkü irana uygulanan yaptırımlar var. Ödemeyi sadece elden yapabilirler. Teslim şekli olarakta exwork fiyat vermeniz daha doğru olur. Ödemenizi almadan malı teslim etmemenizi öneririz.

 2. rahmi Yanıtla

  güney afrika ve mısırdan mangal kömürü ithal edeceğim internetten alibaba.com dan bir kaç firma buldum ödemeyi nasıl yapmalıyım.kendimi korumak için.

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Takipçimiz
   Kendinizi korumak için en sağlam yol LC veya Mal Mukabili ödeme. Ancak size tavsiyem ilgili firmaları ticaret ateşelikleri aracılığı ile kontrol ettirmeniz.
   Saygılarımızla

 3. serkan Yanıtla

  Mrb. Cezayire ihracat yapicaz ve musterimiz bizden 60 günlük akredif istedi. Internetten baktigim kadariyla bi cok çeşidi var bunun. Bunda kendimi ve urunlerimi saglama almak icin vadeli akfedifde izlemem gereken yol ne olabilir. Simdiden tesekkurler…

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Serkan Bey
   LC’yi teyitli açtırın. Bu sayede kendinizi güvenceye almış olursunuz. Vade tarihi geldiğinde müşteriniz ödemese bile banka ödemek zorunda kalacaktır. Buna ek olarak BPO ödeme sistemini araştırmanızı tavsiye ederim. Şu an her ülkede uygulanmıyor. Türkiye’de ise sadece Türkiye İş Bankası uyguluyor.
   Saygılarımızla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir