Akreditif (Letter of Credit) Nedir?

Akreditif Dış Ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biridir. Genel anlamda Akreditif alıcının alacağı mal bedeli karşılığında ihracatçı firmaya banka kanalı ile açtığı bir kredi mektubudur. İçerik olarak yapılacak ticaret ile alakalı tüm şartları içermesinden dolayı bir nevi sözleşme metnidir. Akreditifin içerisinde yükleme tarihinden, ödeme zamanına, malın cinsinden, yükleme sonrasında gönderilecek evraklara kadar tüm detaylar bulunabilir. İhracatçı firma Akreditif şartlarına uymadığı taktirde ithalatçı firma ödeme yapmama ve malı ret etme hakkında sahiptir.

Akreditif tarafları şu şekilde isimlendirilmektedir.

Amir: Akreditifi açan firma yani ithalatçı firma

Amir Bankası:  İthalatçı firmanın bankası

Lehtar: Tarafına Akreditif açılan firma ( İhracatçı Firma)

İhbar Bankası: İhracatçı firmaya LC açılışını bildiren banka

Genel olarak süreç şu şekilde işlemektedir. Ödeme yöntemi olarak LC seçilmesi durumunda ithalatçı firma ihracatçının gönderdiği proforma faturaya istinaden bankasından temin ettiği LC açtırma formu ile bankasına LC açılışı için müracaat eder. Banka tarafından hazırlan draft(ön metin) ithalatçı firmaya gönderilir. İthalatçı firma bunu ihracatçı firma ile paylaşarak teyit aldıktan sonra bankasına Kesin LC açılışının yapılması için talimat verir. Bu şekilde LC açılışı gerçekleşmiş olur.

İhracatçı firma açısından en önemli nokta akreditif okumadır. Bu yüzden de hangi maddede neyin anlatıldığı ve bizi hangi şartların altına soktuğu açılış onayı vermeden önce dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Dış ticarette bu incelemeye Akreditif okuma denilmektedir. İlerleyen yazılarımızda örnek bir akreditif metni üzerinde bu konuda geniş kapsamda siz ziyaretçilerimiz ile bilgi paylaşmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir