BAE’ye Demir İhracatında Muafiyet Devam Ediyor

Demir ihracatında en büyük müşterilerimiz arasında Birleşik Arap Emirlikleri bulunmaktadır. 2011 yılı ilk 11 aylık verilerde 9 milyar dolar civarında olan demir ihracatımız 2012 yılında 10 milyar doları geçmiştir. Bu tutarın içinde ise Birleşik Arap Emirlikleri en çok demir ihracatı yaptığımız 2. Ülke konumundadır.

BAE’ye Türkiye’den yapılan demir ihracatlarında vergi muafiyeti bulunmaktadır. Son zamanlarda bu uygulamanın biterek BAE tarafından %5 gümrük vergisi konulacağı yönünde bilgiler verilmekte idi. Ekonomi Bakanı Sn. Zafer Çağlayan bugün yaptığı bilgilendirmede böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ve muafiyet uygulamasının devam edeceği yönünde bilgi vermiştir.

Ekonomi Bakanlığı web sitesi olan http://www.ekonomi.gov.tr/index.cfm?sayfa=bakanlikofisi yapılan duyuruda Sn. Bakanımız konu hakkında aşağıdaki açıklamayı yapmıştır;

”Geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında BAE’nin Türkiye’den ithal ettiği inşaat demiri ithalatında yüzde 5 gümrük vergisi getirildiği haberleri yer almış olup, bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Yaptığımız girişimler sonucunda, BAE Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’den yapılan inşaat demiri ithalatında yüzde 5 gümrük vergisi uygulamasının söz konusu olmadığını, mevcut ithalat rejimindeki muafiyet uygulamasının devam ettirildiğini teyit etti. Türkiye BAE’ye 2012 yılı Kasım ayında 63,4 milyon metrik ton inşaat demiri (rebar) ihraç etmiştir. TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin BAE’ye yönelik inşaat demiri ihracatı 2011 yılı Ocak-Kasım döneminde 1 milyon 127 bin 927 metrik ton olarak gerçekleşirken, 2012 yılı aynı dönemde söz konusu ihracat 865 bin 42 metrik tona düşmüştür. Bu çerçevede, ülkemizin BAE’ye 2012 yılı Ocak-Kasım inşaat demiri ihracatı 549 milyon ABD Doları olmuştur. Türkiye’nin BAE’ye yönelik toplam demir çelik ürünleri ihracatı, 2011 yılında 984 milyon ABD dolarıyken, Türkiye’nin BAE pazarında söz konusu ürünlerdeki payı yüzde 23 oranındadır.”

Bakan Çağlayan, Türkiye’nin inşaat demiri ihracatında BAE’nin, Irak’tan sonra ikinci en büyük pazar konumunda olduğuna dikkati çekerek, BAE tarafından Türkiye kaynaklı inşaat demirlerinde 5 Ocak 2013 tarihinden itibaren yüzde 5 gümrük vergisi uygulanacağına ilişkin basında çıkan haberler çerçevesinde, Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin ivedilikle BAE makamları nezdinde girişimde bulunduklarını belirtti.

Konu hakkında BAE Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarafından yazılı olarak verilen bilgide, 3 ve 4 Ocak 2013 tarihlerinde ”Türkiye kaynaklı tüm inşaat demirlerine 5 Ocak 2013 tarihinden itibaren yüzde 5 vergi uygulanacağına ilişkin olarak basında yer alan haberlerin doğru olmadığının belirtildiğini” kaydeden Çağlayan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

”Bu meyanda, BAE’de demir çelik ürünlerinde yüzde 5 gümrük vergisi uygulandığı, bunun artırılmasının söz konusu olmadığı, ayrıca halen (belirli işlemlerden geçmiş) Türkiye ve diğer üçüncü ülke kaynaklı demir çelik ürünlerinin, BAE’nin sanayi üretimine ilişkin ilgili federal mevzuatı çerçevesinde, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) ortak gümrük tarifesi olan yüzde 5’lik vergiden muaf olarak ithal edilmeye devam ettiği, diğer bir ifadeyle mevcut rejiminde bir değişiklik yapılmadığı teyit edilmiştir.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir