Pazar Araştırması

İhracat yapmak isteyen firmaların kafasına takılan ilk soru genelde nereye satacağız olmaktadır. Bunu tespit edemeyen birçok firma doğru pazarları bulana kadar çok fazla zaman kaybetmektedir.  Buda bize Pazar araştırmasının ihracat için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Pazar araştırması yapmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlar içinde en bilinen yöntem tabii ki yurt dışı fuarlara katılmaktadır. Ancak burada da hangi ülkede fuara katılmak gerektiği sorusunu ön plana çıkarmaktadır. Yanlış tercih edilen bir fuar yapılan tüm masrafların boşa gitmesi anlamına gelmektedir. İşte bu noktada hedef pazarımızı tespit etmek gerekecektir. Buna ek olarak araştırma sırasında firmaların belli stratejiler belirlemesi gerekmektedir. İşte sitemizin bu bölümünde sizlere anlatmaya Pazar araştırmasının nasıl yapılacağı ve hangi stratejiler geliştirildiğinde muhtemel karşılaşacağımız durumlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ayrıca siz ziyaretçilerimizin yapmak istediği Pazar araştırmalarında da destek hattımız ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.