CIF (Cost-Insurance-Freight) Teslim Şekli

CIF teslim şekli yüklemenin deniz taşımacılığı ile yapılacağı durumlarda kullanılan bir teslim şeklidir. CIF teslim şeklinde ürün ithalatçının gümrük sahasına girene kadar oluşacak tüm masraflar ve sorumlulukların ihracatçıda olduğu bir teslim şeklidir.

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir dış ticaret işleminde teslimde oluşacak ana masraflar ihracatçının ülkesindeki yurt içi nakliye masrafı, yurt içi gümrük müşavirlik masrafı, yurt içi liman masrafları, navlun masrafı, sigorta, yurt dışı liman masrafları ve yurt dışı iç nakliye masrafı şeklinde sıralayabiliriz. Şayet biz ihracatçı isek buradaki masrafların içerisinden yurt dışı liman masrafları ve yurt dışı iç nakliye masrafları dışındaki tüm masrafların tarafımızdan karşılandığı anlamına geliyor. Ve ürünler ithalatçının gümrüğüne gelene kadar tüm sorumluluk bize ait oluyor. Şayet ithalatçı isek sadece kendi ülkemizdeki masraflar bize ait oluyor.

Süreç ise şu şekilde işlemektedir. İhracatçı firmanın ithalatçı firma ile teslim şeklini CIF olarak anlaşması ile başlayan süreçte, ihracatçı ürünleri hazırladıktan sonra anlaşılan teslim yeri için araç ayarlayarak yüklemenin yapılmasını sağlar ve ürünlerin anlaşılan teslim yerine kadar olan sigortasını yaptırır.  Ürünler ithalatçının ülkesine gider tüm sorumluluk bize aittir.

Burada önemli olan ihracat noktasında fiyat verirken yukarda belirttiğimiz masrafların ürün birim fiyatına eklenmesidir. Bu konuyu ihracat fiyatı hesaplamada teslim şekillerinin etkisi yazımızda bahsetmiştik. İthalat noktasında ise şayet CIF fiyat ile alım yapacak isek maliyet hesabı yaparken navlun ve sigorta masrafını katmamız gerekiyor.

CIF (Cost-Insurance-Freight) Teslim Şekli” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir