Çin-Mersin Yüklemelerinde En Uygun Zaman

Ülkemizde yapılan ithalatın büyük bir kısmı Çin menşeilidir. Ve ithalat maliyeti etkileyen bir çok faktör içerisinde takip edilebilecek veya üzerinde pazarlık yapabileceğimiz tek maliyet navlun maliyetidir.

Çin-Mersin limanı arası 40 HC konteyner için navlun fiyatları sürekli değişkenlik göstermekle birlikte yılın belli dönemlerinde yükselme, belli dönemlerinde ise düşüş  trendinde olmuştur. Bu noktada siz ziyaretçilerimizle ile 2011 yılından beri takip ettiğimiz bir veriyi paylaşmak istedik.

Çin ile ticaret yapan herkesin bildiği üzere her yıl Çin’de Şubat ayının ilk haftalarında Çin yılbaşısı olmakta ve bu dönemlerde gemi bulmak, konteyner bulmak ithalatçılar için kabus olmuştur. Gemide yer bulsanız, konteyner bulamazsınız, konteyner bulsanız gemi bulamazsınız veya fiyat çok yüksek olur. Bu noktada bir çok firma yüksek fiyat maliyetine katlanarak yüklerini getirtmektedir. Buda her yıl bu dönemde navlun fiyatlarının yükselmesine sebebiyet vermektedir.

Son 3 yıldır yaptığımız analizde bu aşikar bir şekilde ortaya çıkmakla birlikte artış oranları Çin yılbaşısı öncesi yüklenemeyen yükler nedeni ile yükselme eğilimi göstermeye devam etmiştir. Diğer bir nokta ise navlun fiyatlarının Ekim-Ocak dönemleri arası sürekli düşüş eğilimine girmesi olmuştur. Yıl bazında dip fiyatlar Kasım-Aralık aylarında olmuştur. Bununda en büyük sebebi Avrupa ve Amerika’nın Noel arifesinde olması ve bir çok firmanın yıl sonuna stokla girmemek için yüklerini Ocak ayına bırakmasından kaynaklanmaktadır. Bu etki ile talep azalması ile fiyatlar düşüşe geçmekte ve en uygun navlun fiyatları oluşmaktadır.

Bir diğer analizimiz ise son 3 yıllık verilerde fiyatların bir yıl tavan, bir yıl taban yaptığı yönündedir. Ancak bu verinin kesinlik kazanması için 2013 yılının takip edilmesi gerekmektedir. Şayet bu yıl navlunlar düşüş eğilimine girerek taban yapar ve yılsonunda tekrar yükselme eğilimine girer ise bu veride doğruluğu gösterecektir.

Sonuç olarak baktığımızda navlun maliyetlerini minimize edebilmemiz için Ekim-Aralık dönemine göre kendimizi ayarlamamız bizlere navlun açısından fayda sağlayacaktır. Diğer bir noktada yüklerimizin yıl sonu stokumuza girmesini istemiyor isek Aralık ortası gibi bir yükleme tarihi seçmemiz bize büyük avantaj sağlayacaktır

2011-2013 analizi;

GDE Hata: İstenen URL geçersiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir