Çin ve İthalat

Çin’deki son yıllardaki gelişmelere baktığımızda Çin para birimi olan RMB’nin Dolar karşısında değerlenmesi, işçilik maliyetlerinin artması gibi nedenlerden dolayı Çin ürünlerinde fiyatlar artış eğilimine girmiştir. Ancak hala fiyat noktasında cazibesini korumaktadır.

Ülkemizde Çin ile genelde ithalat yönlü çalışmaktayız. Bu yüzden siz ziyaretçilerimize Çin’den ithalat yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği, firma seçerken neler yapmamız gerektiği, ödeme ve yükleme şeklini seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiği noktasında bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her ürün Çin’den daha ucuza bulunacak diye bir şey söz konusu değildir. Her şeyden önce Çin’den bir ürün ithal etmeyi düşünüyorsak öncelikle bu ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunu önceden belirlememiz gerekmekte. Bunun en büyük nedeni Çin’den ithal edilen bir çok üründe Gözetim uygulaması, Kota, Anti Damping gibi uygulamalar söz konusudur. Şayet alım yapmayı düşündüğümüz ürün için bu tarz uygulamalar geçerli ise belki aldığımız çıplak fiyat Türkiye fiyatlarının çok çok altında iken ürünü getirdiğimizde oluşacak bu gibi masraflar ile ürün maliyeti Türkiye maliyetlerinin üstüne çıkacaktır.

İkinci olarak İnternet üzerinden sayısız Çin firmasına ulaşabiliriz. Peki bu firmalara nasıl güveneceğiz. Şunu belirtmek isterim ki internet üzerinden bulduğunuz firmalar size normalin çok altında fiyatlar verebilecektir. Ve web sitelerini gördüğünüzde bu firma sağlam diyebilirsiniz. Ancak bu yol ile yapacağınız bir alımda para kaybetme riskiniz oldukça yüksektir Bunun en büyük nedeni Çin’de çok fazla sayıda ticaret firması olması ve birçoğunun kâğıt üstünde firmalar olmasıdır. Bu noktada sizlere önerebileceğimiz en güvenilir yol firmaları ziyaret etmek veya Çin’de yaşayan güvenebileceğimiz birine firmaları ziyaret ettirmek olacaktır.

Çin ile çalışırken doğru firmayı bulma noktasında izleyeceğimiz diğer bir yol ise Çin’de düzenlenen büyük fuarlara ziyaretçi olarak katılarak firmaları stantlarında ziyaret etmektir. Bu yol sayesinde firmalar ile yüz yüze görüme fırsatımız olacak ve firma hakkında bir kanaat oluşturmamıza katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu sayede internet üzerinden bulduğumuz firmaların verdikleri fiyatları da kontrol etme şansımız olacaktır. Çin’de düzenlenen fuarlar hakkında daha geniş bilgiyi fuarlar sayfamızda bahsedeceğiz ancak Çin’de fuar denilince aklımıza ilk gelecek birkaç fuarı belirtmek isterim. Canton Fuarı, Guangzhou eyaletinde yılda iki defa 3 fazda gerçekleştirilen bir fuar olup, Dünya’da düzenlenen en büyük fuarlardan birisidir. Expo Shanghai fuarı ziyaret edilecek fuarlar arasında yer almaktadır.
Yazımızın bundan sonraki kısmında sipariş ve ödeme noktasında dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan bahsedeceğiz. Öncelikle Çin’den yapacağınız alımlarda CIF teslim şekilli alım yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Bunun iki nedeni var birinci neden CIF yapılan anlaşmada yüklemeyi kontrol etme şansınız yoktur. İkinci neden ise mal Türkiye geldiğinde çok yüksek rakamlarda liman masrafları ödemek zorunda kalabiliriz. Bu noktada bizim tavsiyemiz FOB yükleme şekli ile çalışmaktır. Çünkü yükleme yapılacak hattı ve oluşacak masrafları nakliyeyi biz ayarladığımız için önceden bileceğiz.

Ödeme şekli noktasında tavsiyemiz daha önce hiç çalışmadığınız bir firmaya kesinlikle ön ödeme veya yüklemeden önce ödeme şeklinde ödeme yapılmamasıdır. En güvenilir yol akreditifli ödeme veya vesaik mukabili ödeme şeklidir. Her iki ödeme şeklinde de ödeme yüklemeden sonra evraklar bankanıza ulaştıktan sonra yapılacağı için dolandırılma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Son olarak bahsedeceğimiz konu kalite noktasında olacaktır. Alım yaptığınız ürünleri kontrol ettirmeden yükleme yaptırmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu noktada izleyeceğiniz iki yol bulunmakta.1. yol firmaya kalite noktasında güven oluşana kadar yüklemeleri kendinizi kontrol etmesi. Bu yol çok masraflı bir yol olacağından tercih edilmemektedir. İkinci yol ise Çin’de faaliyet gösteren Türk ve yabancı kalite kontrol firmaları bulunmaktadır. Kontrol başı belli ücretler ödenerek kalite kontrollerinizi bu firmalara yaptırabilirsiniz. Belki ilk başta buraya ödenecek miktarlar masraf gibi görünse de firmalar ile belli bir güven oluşuncaya kadar bu ödenen miktarlar sizleri daha büyük zararlardan koruyacaktır.

Sonuç olarak her şeyden önce Çin’den ithalat yapacağımız zaman kötü sürprizler ile karşılaşmamak için doğru firmayı seçmemiz gerekmekte ve bunun için en ideal yolun firmaları fabrikalarında ziyaret etmek olduğunu unutmamız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir