Dericilerin hedefi 2 milyar dolarlık ihracat

İDMİB Başkanı Şenocak, “Biz 2017 yılını yaklaşık 1,5 milyar dolar ihracatla kapattık. 2018 yılı için hedefimiz 1,8-2 milyar dolarlık ihracat yapmak. Minimum yüzde 20 ihracat artışı hedefimiz var, bunun üstü olur, altı olmaz” dedi.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, sektörün 2018 yılı ihracat hedefinin 1,8-2 milyar dolar olduğunu belirtti.

Şenocak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin deri ve deri mamulleri ihracatının son 11 aydır istikrarlı bir şekilde arttığını, AB ülkelerinden ABD’ye, Uzakdoğu’dan Afrika’ya kadar 178 ülkeye satış yapıldığını söyledi.

Deri ve deri mamulleri sektörünün geçen yılı 1 milyar 520 milyon dolarlık ihracatla kapattığını, bu yılın ilk 5 ayında da 735 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini dile getiren Şenocak, ocak-mayıs dönemi ihracatının 110 milyon dolarlık kısmının Rusya’ya yapıldığına işaret etti. Şenocak, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Irak, Katar ve körfez ülkelerine dış satımın da yüksek olduğunu ifade etti.

2018 yılı için minimum yüzde 20 ihracat artışı hedefi koyduklarını belirten Şenocak, “Biz 2017 yılını yaklaşık 1,5 milyar dolar ihracatla kapattık. 2018 yılı için hedefimiz 1,8-2 milyar dolarlık ihracat yapmak. Minimum yüzde 20 ihracat artışı hedefimiz var, bunun üstü olur, altı olmaz. Yılın ilk aylarında yüzde 25-30 ihracat artışını gördük.” dedi.

Ayakkabının tüm deri ve deri mamulleri ihracatındaki payının yüzde 60 civarında olduğunu ifade eden Şenocak, bunun arkasından yarı mamul ürün, saraciye ve deri giyimin geldiğini söyledi.

“Katma değerli ürünler üretiliyor”

Sektörün katma değerli ürünler ürettiğini, ayakkabıda İtalya’daki marka firmalara ürün yapıldığını anlatan Şenocak, şöyle konuştu:

“İhracatta ayakkabıda genel ortalamamız geçmiş yıllarda kilogramda 7 dolardı, bu yıl 9 dolara….

Devam Kaynak: https://www.aydinpost.com/dericilerin-hedefi-2-milyar-dolarlik-ihracat-343031h.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir