Devlet Destekli B2B Sitesi Turkishexporter

Daha önce B2B sitelerine üyelikte devlet tarafından %70 destek verildiğini B2B sitelerine üye olmak o kadar da pahalı değil yazımızda bahsetmiştik. Şimdi sizlere bu sitelerden biri olan turkishexporter.net hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle siteye ücretsiz üyelik yaptırmanız gerekiyor. Daha sonra zaten sizi site yetkilileri arıyor ve devlet desteklerinden bahsederek ücretli üyelik yapmak isteyip istemediğimizi soracaklardır.

Ücretli üyelik yaptırmamız durumunda site firmamızın tanıtım bannerını sitesinde yayınlamakta. Ayrıca geçmiş ilanları görmemiz için ve sektörümüzün dışındaki alım taleplerinin detaylarını görmemiz için size kredi veriyorlar. Bu sayede daha farklı taleplere de ulaşma şansınız bulunmakta. Buna ek olarak site her gün üyelik sırasında seçtiğiniz sektörler hakkında gelen alım taleplerini mail yolu ile size bildiriyor. Bu sayede sizi ilgilendiren talepleri siteye girmeden de görme şansınız bulunuyor. Bir diğer ayrıcalık ise ürün tanıtımlarınız ve firma bilgileriniz Türkçe, İngilizce ve seçeceğiniz 3. Bir dilde ( Rusça veya Arapça) yayınlanıyor.

Birazda sitenin içeriğinden bahsedelim. Site genel olarak alım ve satım taleplerinin olduğu bir site. Türk menşeili bir site ve Türk satıcıların olduğu bir site. Yani yurt dışındaki firmalar VIP üyelik yaptıramıyor. Alım talebi grubuna baktığımızda Dünya’nın her tarafından ilan bırakılabilmesine rağmen ağırlıkta gelişmekte olan ülkeler bulunmakta. Bölgesel olarak bahsedecek olursak Arap ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerin alım talepleri yoğunlukta. Hedef Pazar olarak buralara yoğunlaşacak isek kolay sonuç alma şansımız var.

Yukarda da bahsettiğim gibi sadece Türk firmalarını VIP üye kabul edilmesi bir avantaj çünkü birçok B2B sitesi şu an Çinli firmalar tarafından istila edilmiş durumda ve gelen taleplerde rakibiniz çok fazla. Disticaretcim.com olarak sizlere tavsiye edebileceğimiz bir site.

Devlet Destekli B2B Sitesi Turkishexporter” için 4 yorum

 1. Göksel Uysal Yanıtla

  Alibaba.com un ” turkish sellers (suppliers) ” filtresi olmuş bu site .

 2. Hilmi Yanıtla

  Alibaba Com genelde Çinlilerin hakim olduğu bir site bu yüzden ihracat kanallı pek faydalı bir site gibi görünmüyor ancak ithalat yapacak isek güzel bir site tabi şunu unutmamak lazım dolandırıcılardan nasıl sakınacağımız ve alibaba da bir çok fake firma bulunmakta. Ayrıca bildiğim kadarı ile Alibaba da devlet destekli sitelerden biri. Ben yinde turkishexporter’ı tavsiye ederim. Ayrıca KOMPASS da değerlendirilebilecek bir site

 3. Göksel Uysal Yanıtla

  Alibaba’da dolandırılmak istemiyorsanız gold supplier dan şaşmıcaksınız ( ithalat yaparken ).

  Eğer bir Türk ihracatçı alibaba dan gold üyelik almak isterse, yapacağı ödemenin yüzde 70 ini devletin ihracata teşvik kapsamında geri alabiliyorsunuz (şahıs firmaları bu teşvikten yararlanamıyor)

  Gold supplier( tedarikçi, ihracatçı ) oldugunuz zaman seçeceğiniz (ürününüze yönelik, mesela ) 2 anahtar kelime search edildiğinde sizi arama sonuçlarında ilk 4 arasında çıkarıyor( dünya çapınd, Çinli firmalar dahil).

  Bence üretimine güvenen bir yerli firma, üniversite öğrencisi ve ingilizce bilen bir öğrenciye vereceği aylık cep harçlığı karşılığında alibaba da yurtdışından alıcılar bulup ihracata başlayabilir. Ama ülkemizde malesef firmalarımız armut piş ağzıma düş mantığıyla hareket ettiği için, dış ticaret açığı ve marka olamama endişemiz süregidecektir.

  • hilmi Yanıtla

   turkisexporter konusunda şunu söyleyebilirim üye tanıdıklarım var ve şu anda ihracat yapıyorlar. ihracat yaptıkları firmalarıda burdan buldular. alibaba’da gold üyelik olayını hiç denemedim ama çin menşeili bir site olduğu için fazla güvenemiyorum. Kompass bu noktada güvenilir bir site ama üyelik bedeli çok yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir