Dış Ticaret Beklenti Anketi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Beklenti Anketinde Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine yapılacak ihracat artış beklentisinin 10 puan üzerinde yükselmesinin önemli bir veri olduğunu belirtti.
Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığın açıkladığı bu yılın ikinci çeyrek anket sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Sonuçların, ihracatçıların Türkiye’nin ihracat hedefine kilitlendiğini, pek çok olumsuzluğa rağmen gerek 2013 gerekse 2023 yılı hedeflerine inandıklarını ve bu hedeflere erişmek için canla başla çalıştıklarını gösterdiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
“Dış Ticaret Beklenti Anketinde ihracat beklenti endeksinin, 2013 yılının 2. çeyreğinde 1. çeyreğe göre 20,4 puan artarak 122,1 seviyesine ulaşması, ihracatçılarımızın hedefe kilitlendiğinin göstergesidir. İhracat beklenti endeksindeki artış, geçen yılın aynı dönemine göre 7,1 puandır. Ankette tüm ülkelere ihracat artışı beklentisinin güçlenerek sürmesinin yanında, özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine yapılacak ihracat artış beklentisinin 10 puan üzerinde yükselmesi önemli bir veridir. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine, yani geleneksel pazarlarımızda ihracat beklentisinin 10 puanın üzerinde artması, özellikle Avrupa pazarının canlanacağına işaret etmektedir ki bu da 2013 yılı ihracat hedefi olan 158 milyar doları gerçekleştirmede etkili olacaktır.”
Çağlayan, Afrika ülkeleri ile Çin, Türkmenistan, Kazakistan, Singapur, Hindistan gibi diğer Asya ülkelerine yapılan ihracatın artacağı beklentisinin yaklaşık 5’er puan, Amerika ülkeleri ile Türk Cumhuriyetleri’ne yapılan ihracatın artacağı beklentisinin de yaklaşık 7’şer puan yükselmesinin, Türkiye’nin 2013 yılı ihracat hedefine rahatlıkla ulaşmasını sağlayacağını vurguladı.
Verilerin, pazar çeşitlendirmesi ve yeni pazarlara açılım stratejisinin, ihracatçıların geleneksel pazarların yanında yeni ufuklara açılmalarını sağladığını gösterdiğini ifade eden Çağlayan, “Dünya ekonomisine ilişkin 2013 yılı beklentileri dünya ticaretinin ılımlı bir seyir izleyeceğine işaret etmektedir. Dünya ekonomisindeki bu iyimser beklentiler, gerek ihracat gerekse ithalatta yükselme trendini beraberinde getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.
İthalat beklenti endeksinin de bunu doğruladığını belirten Çağlayan, endeksin bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 2,8 puan artarak 109,5 seviyesinde gerçekleştiğini, geçen yılın aynı dönemine göre ise 6,2 puan gerilediğini hatırlattı.

Çağlayan, yeni teşvik sistemi sayesinde gerçekleştirilecek yatırımlarla ithalatın daha dengeli bir yapıya kavuşacağını kaydetti.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir