Dış Ticaret Nedir

Bir kişinin ülkesinde ürettiği malları başka ülkelere satmak için veya başka ülkelerde üretilen ürünleri kendi ülkesine getirmek için yaptığı ticari faaliyetlerin tümüne DIŞ TİCARET denir.

Şimdi bu tanımı biraz daha açalım;

Dış Ticaret 2 ayrı tanımın birleşmesinden oluşur.İthalat ve İhracat.

İthalat: Bir müteşebbisin kendi ülkesi sınırları dışında üretilen bir ürünün yasal mevzuatlar kapsamında sorumluluklarını yerine getirerek kendi ülke sınırları içine sokmasıdır.

İhracat :Bir müteşebbisin kendi ülkesinde üretilen ürünleri başka ülkelere yasal mevzuatlar kapsamında sorumluluklarını yerine getirerek satmasıdır.

Dış Ticaret denince akla gelen bir kaç önemli terimi ise şöyle sıralayabiliriz;

Teslim Şekilleri : İthalat ve ihracat işlemleri sırasında yüklemenin kim tarafından hangi sorumluluklar ile yapılacağını belirler.

Ödeme Şekilleri : İthalat ve İhracat işlemleri sırasında firmaların alıcının satıcıya ödemeyi nasıl yapacağını belirler.

Dış Ticaret Açığı: Bir ülkenin belirli bir zaman periyotu içerisinde (Yıllık olarak hesaplanır) yaptığı toplam İthalatın, toplam İhracattan fazla olmasıdır.

Toplam İhracat – Toplam İthalat<0 ise  Dış Ticaret Açığı

Dış Ticaret Fazlası : Bir ülkenin belirli bir zaman periyotu içerisinde (Yıllık olarak hesaplanır) yaptığı toplam İhracatın, toplam İthalattan fazla olmasıdır.

Toplam İhracat-Toplam İthalat > 0 ise Dış Ticaret Fazlası

Dış Ticaret Dengesi: Bir ülkenin belirli bir zaman periyotu içerisinde (Yıllık olarak hesaplanır) yaptığı toplam İhracatın, toplam İthalatına eşit olmasıdır.

Toplam İhracat-Toplam İthalat= 0  ise Dış Ticaret Dengesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir