İhracat

İhracat dediğimizde ilk akla gelen tanım ülke sınırları içinde üretilen bir ürünün diğer ülkelere döviz karşılığında satılmasıdır. Ancak bu tanım günümüz şartlarında çok dar bir kapsam içermektedir. Neden mi artık küresel bir dünyada yaşıyoruz ve insanlar her istediği ürünü dünyanın herhangi bir yerinden bulup bunu da başka bir yere satması mümkündür. Bu durumda bu tanımın içine transit ihracatı da yerleştirmemiz gerekir. Bu çerçeveden baktığımızda ihracat bir firmanın ürettiği veya satın aldığı bir ürünü döviz karşılığında kendi ülkesi sınırları dışında başka bir ülkeye satması olarak tanımlayabiliriz.

İhracat tanımını yaptıktan sonra sitemizin bu bölümünde siz ziyaretçilerimize neleri sunacağımıza değinelim. Öncelikle İhracatçı statüsü kazanmak için neler yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Bu konuyu hallettikten sonra hangi ürünü satacağız ve bunu hangi kanallar ile yapacağımızın tespit edilmesi gerekiyor. Bu konuya Pazar araştırmaları bölümünde değineceğiz. Bunun dışında ihracat yapma ile ilgili teorik bilgilere sahip olmamız gerekiyor. Teorik bilgilerden kastımız teslim şekilleri, ödeme şekilleri, ihracatta kullanılan dokümanlar ve bunların nasıl temin edileceği gibi konuları bilmemiz gerekiyor.

İşte sitemizin bu sayfasında siz değerli ziyaretçilerimize bu konularda bilgi ve belge aktarımı yapmaya çalışacağız. Bu noktada en çok önem arz eden nokta ülke bazında hangi evrakların hazırlanması gerektiği olacak. Çünkü hazırlayacağımız evraklar müşterimizin ülkesinde kullanacağı evraklar olup bu noktada sıkıntı yaşamamaları onların memnuniyetini arttıracaktır. Bu yüzden nasıl ihracatçı olunacağı konusunda sizlere bilgi aktardıktan sonra ihracatta kullanılan belgeleri görselleri ile birlikte anlatmaya çalışacağız.