Dış Ticarette Numune Alma ve Gönderme

İthalat ve İhracat işlemlerinde en sık karşılaşılan şey numune almak veya göndermektir. Genelde bu numuneler bedelsiz gelir veya gider. Öncelikle size numune çalışmasının öneminden bahsetmek istiyoruz.

Şayet İthalat yapıyor isek alacağımız ürünün numunesi bizim için çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü sipariş sonrası gelecek ürünleri kıyaslamada kullanabileceğimiz tek argümandır. Diğer bir faydası  ise şayet yükleme öncesi kalite kontrol yapacak isek elimizdeki şahit numuneyi baz alarak kontrollerimizi yapar ve hak iddia edebiliriz. Son olarak ithal edeceğimiz ürün henüz gelmeden müşterilerimize ürünü göstererek ürünlerimiz gelmeden pazarlama faaliyetlerine başlayabiliriz.

İthalatta numene alma noktasında en çok karşılaşılan sorun numunenin bedelsiz istenmesi olmakla birlikte bir çok firma numuneyi bedelsiz göndermeyi kabul etmektedir. Ancak nakliye bedelinin tarafımızdan ödenmesini talep etmektedir. Şayet getirteceğimiz ürün kalite noktasında sıkıntılı bir ürün ise başta vereceğimiz nakliye bedeli kalitesizlik maliyetinin çok çok altında olacaktır. Bu yüzden ilk defa alacağınız bir üründe numune onayı yapmadan sipariş vermeyin.

İşin birde ihracat kısmı var. İhracatta avantajı müşteriden gelebilecek şikayetleri en aza indirmek için numune göndermekte fayda bulunma ancak her ürün içinde numune göndermek mümkün olmayabilir. Mal bedeli talep edebilirsiniz ancak bunu genelde alamazsınız. Bu yüzden numune talebi karşısında yapabileceğiniz en güzel şey numuneyi bedelsiz ancak nakliye masrafını karşı tarafa ödetmektir.

Numune işleminde sadece inglizce bir fatura gümrük işlemleri için yeterlidir. Burada önemli olan şey mal bedelinin küçük yazılmas ve fatura altında malın bedelsiz olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca yolladığımız ürünün GTİP numarasının da fatura üzerinde yazılı olması gerekmektedir. Normal faturada veya proforma faturadaki gibi çok fazla detaya ihtiyaç duyulmamakla birlikte bunları yazmayacağımız anlamına da gelmemektedir. Ancak basit şekilde satıcı,alıcı, mal cinsi, GTİP numarası ve mal bedeli faturada yeterlidir.

Şunu bir daha hatırlatmak isterim ki fatura altında malın bedelsiz (FREE OF CHARGE) olduğu ve GTİP (HS CODE) muhakkak yazılı olmalıdır. Bedelsiz ibaresinin olmaması durumunda ürünün gümrüğe takılması ithalatçıya ekstra masraflar çıkarabilir

GDE Hata: İstenen URL geçersiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir