E-Ticaret (B-2B) Sitelerine Üyelik Aslında Çok Pahalı Değil

Pazar araştırması yapılmasında bir ihracatçının en büyük kaynaklarından biriside e-ticaret  (B-2B) siteleridir. B-2B siteleri ithalat yapmak isteyen firmaların taleplerini yayınladığı bir alan olup ihracat yapmakta firmaların ne istediğini bilerek kontağa geçmemizde faydası tartışılmazdır. Bu tarz sitelere ücretsiz üyelik yapılmakta ancak birçok bilgiye kısıtlama olduğu için erişilememektedir. Yıllık belli ücretler ödeyerek bu sitelere özel üyelik yaptırdığımızda bu talepler ile ilgili her türlü veriye ulaştığımız gibi geçmiş talepleri de görme şansımız olmakta. Buda Pazar araştırmasında bulunmaz bir fırsattır.

İlk aşamada baktığımızda özel üyelik ücretleri çok yüksek gibi görünse de devletin bu sitelere ücretli üyelik yapıldığında %70 oranında geri iade yaptığından bu destekle aslında çok düşük bedeller ile bu sitelere üyelik yaptırabiliriz. Şimdi sizlere bu sürecin nasıl işlediği ve bu destekten nasıl yararlanabileceğimizi anlatmaya çalışacağız. Şunu öncelikle belirtmek isterim ki bu destekte de ihracat yapma şartı aranmıyor. Bu yüzden desteği aldığımda ya ihracat yapamazsam ne olacak gibi bir soruyu aklımıza getirmeyelim.

Öncelikle başvuru siteye üye olup ödeme yapıldıktan sonra yapılmaktadır. Yani önce bu parayı ödememiz gerekiyor. Sonrasında ise başvuru Dış Ticaret Müsteşarlığına yapılmaktadır. Aşağıda belirtilen siteler ön onay almış siteler olup buraya yapılan üyelikler destek kapsamındadır.

Şimdi bu destek ile ilgili mevzuattan bahsedelim;

  • Bu desteğe Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketler müracaat edebilir.
  • Destek tutarı bir yılda 10.000 usd’yi geçmemek şartı ile %70 oranındadır.
  • Bir şirket en fazla 5 e-ticaret sitesine yaptığı üyelik desteklenmekte olup, aynı siteye en fazla 3 yıl yaptığı üyelik desteklenmektedir. Yani örnek olarak alibaba.com sitesine bu üye olduk ve destek aldık. 2 yıl daha bu site için destek alabiliriz. 3. Yıldan sonra bizim için destek kapsamı dışındadır.
  •  Destekten yararlanmak isteyen firmaların en az bir yabancı dilde web sitelerinin olması gerekmekte.
  • Bazı siteler sitelerinde ücretli olarak banner, reklam gibi yayınlar yapmakta. Maalesef bunlar kapsam dışındadır.
  • Üye olmak istediğimiz sitenin İGEME’nin yayınladığı onaylı siteler içinde olması gerekiyor. Mevcut listeyi yazımızın başında sunmuştuk.

Yukarda belirtilen şartlara göre bir siteyi seçtik ve ücretli üyeliğimizi yaptık. Peki bundan sonra ne yapacağız. Ödeme belgesi ( Banka kanalı ile yapılması gerekmekte) tarihinden en geç 6 ay  içinde Dış Ticaret Müsteşarlığına aşağıdaki belgeleri hazırlayarak başvurmamız gerekmekte.

Başvuru evrakları:

  • E-TİCARET SİTELERİNE ÜYELİK DESTEĞİ BAŞVURU FORMU (EK D-1)
  • TAAHÜTNAME (MALİYE BAKANLIĞINA) (EK D-2)
  • E-TİCARET SİTELERİNE ÜYELİK DESTEĞİ ÖN ONAY BAŞVURU FORMU (EK D-3)( BU BELGE ŞAYET SİTE ÖN ONAY ALMAMIŞSA DOLDURULUR)
  • BEYANNAME (EK D-6) (İHRACATI GELİŞTİRME ETÜT MERKEZİNE)

Bu belgeleri igeme.gov.tr adresinden temin edebilirsiniz. Veya üyelik yaptığınız sitede gönderebilir. Bu belgelere ek olarak vergi borcunuz olmadığına dair belge gibi ekstra belgelerde talep edilebilir.

Ortalama üyelik bedellerinin 2.000 TL’den başladığını düşündüğümüzde ( bu rakam 4-5.000 TL’lere kadar çıkmakta) bize maliyeti en düşük ücretli site için 600 TL gibi bir rakam olacaktır. Buradaki masrafı reklam gideri olarak vergiden düşeceğimizi göz önüne aldığımızda bu rakam daha da düşecektir.

Not olarak belirtmek isterim ki her ne kadar bu sitelerdeki taleplerden yola çıkarak firma bulsanız da ihracat yapacağınız firma şayet ilk defa çalışılacak bir firma ise firmayı yerinde ziyaret etmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir