Eximbank’ın Yeni Uygulamaları ve Kredileri

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Eximbank’ın yeni uygulamaları hakkında yaptığı değerlendirmelerde “Eximbank’ın yeni uygulamaları ve kredileri ihracatçımız için bir can simidi niteliği taşıyacak” dedi

Sözlerine 2013 yılı ihracat hedefimizle devam eden Sn. Bakan son 12 aylık veriler neticesinde toplam ihracatımızın 154,3 milyar doları bulduğunu belirterek hedef yakalanacağını belirtti. 2023 hedefi için ihracatın artması gerektiğine vurgu yapan Çağlayan ihracatçılarımızın ürünlerini sigortalatmasından yakındı.,

Eximbank’ın yeni uygulamaları arasında yer alan yurt içi alacakların sigortalanmasının Dünya’da bir ilk olduğunu belirten Bakanımız “Bu anlamda, üreticimiz, kafasında başka riskler ve problemler taşımadan alacağını garanti edeceği bir yapı oluşurken diğer taraftan da yurt içindeki alacaklar konusunda önemli kazanımlar getiriyor. Geçmişte Irak ve Libya’da bu tür problemler yaşandı. Libya konusunda şunu gördüm: İhracatçılarımızın büyük bir çoğunluğu Eximbank’ın kendilerine sağlamış olduğu ihracat sigortasını maalesef kullanmıyorlar. Bu nedenle ciddi mağduriyetle karşı karşıya kaldılar” diye konuştu.

Sn. Çağlayan Türkiye’nin geçen yıl yaptığı ihracatının KG fiyatının 1,58 dolar olduğuna değinerek bu rakamın en az 3 katına çıkması ile 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin yakalanacağını ve bununda markalı ürünler ihracatı ile sağlanabileceğini belirterek Turquality desteklerine değindi. Bu destekleri kullanarak ihracat yapan firmaların KG ihracat fiyatının 2,34 dolar seviyelerine çıktığını belirtti.

 Bakan Çağlayan, yurt dışında belli markaları, şirketleri alma ya da ortaklık kurma noktasında önemli imkanlar sunduklarını anımsatarak, bakanlık olarak bu yönde yapılacak çalışmalara 200 bin dolara kadar hibe destek verdiklerini söyledi.

Türk Eximbank’ın marka desteği konusunda sunduğu imkanla bunu taçlandırdıklarını ifade eden Çağlayan, bankanın, normal banka faizlerinin çok çok altında uzun vadeli kredilerle firmalara kendi markalarını oluşturma veya yurt dışından marka alma konusunda önemli destek verdiğini belirtti.

Müteahhitlik sektöründe Türkiye dünyaya nam salacak bir yapıya geldiğini vurgulayan Çağlayan, sektörün 101 ülkede yaptığı işlerin ekonomik büyüklüğünün 248 milyar dolara dayandığını bildirdi.

 Türkiye’nin 1972-2002 arasında uluslararası alanda aldığı müteahhitlik işlerinin toplam 44 milyar dolar olduğuna işaret eden Çağlayan, AK Parti dönemindeki son 10 yılda bunun üzerine 204 milyar ilave taahhüt gerçekleştirdiğini kaydetti. Çağlayan, geçen yıl müteahhitlik sektörünün 26,5 milyar dolar iş aldığını, Türkmenistan’da yapılan ihalelerin yüzde 95’ini Türk firmalarının aldığını anlattı.

İhracatın normal seyrine devam etiğine değinen Çağlayan, 1-19 Mayıs tarihlerinde ihracatın 7 milyar doları geçtiğini ifade etti.

 Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir