Eylül Ayında Dış Ticaret Açığı Gerilemeye Devam Etti

TUİK verilerine göre 2012 yılı Eylül ayı ihracat rakamları geçen yılın aynı dönemine göre %21 artarak 13 milyar dolar, ithalat ise geçen yılın aynı dönemine göre %6,4 azalarak 19.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yine aynı dönemdeki dış ticaret açığı 10.4 milyar dolardan, 6.8 milyar dolara geriledi.

Yine TUİK verilerine göre takvim etiketlerinden arındırılmış seriye göre İhracat geçen yılın aynı dönemine göre %21 artmış ve ithalat %2,6 azalmıştır. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise bir önceki aya göre ihracat %6,8 azalırken, ithalat %4,1 artmıştır.

2011 Eylül ayında %50,7 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2012 Eylül ayında %65,6’ya yükselmiştir.

Avrupa Birliğine yapılan ihracatlar da azalama devam ederken 2011 yılı aynı aya göre %44,6’dan, %39,2 ye gerilemiştir.

2012 yılı en çok ihracat yapılan ülkelere bakıldığında sırası ile UAE(Birleşik Arap Emirlikleri),Almanya, Almanya, Irak ve Rusya takip etmiştir.

İthalatta ise 2012 Eylül ayında en fazla ithalat yapılan ülke Rusya olurken bu ülkeyi Çin, Almanya ve ABD takip etmiştir.

Ürün bazlı bakıldığında en çok ihraç edilen ürün 1.6 milyar dolar ile kıymetli taşlar olurken, 1,14 milyar dolar ile motorlu kara taşıtları aksamları takip etmiştir. Diğer ürünler makine ve mekanik cihazlar, demir çelik ve elektrikli makine ve cihazlar takip etmiştir.

En yüksek ithalat ise mineral ve yağlar olarak gerçekleşmiş olup, sırası ile “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları”, “demir ve çelik” ve “elektrikli makina ve cihazlar” takip etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir