G-24 Ülkeleri Ne Yapar

1971 yılında kurulmuş olan topluluğun amacı parasal ve kalkınma konularında gelişmekte olan ülkelerin konumunu koordine etmek ve katılımını sağlamaktır.  Kuruluş üyeleri 3 ayrı bölgeden gelen temsilcilerden oluşmaktadır. Bunlar;

 • 1.bölge (Afrika): Cezayir, Fildişi Sahili, Mısır, Etiyopya, Gabon, Gana, Nijerya, Güney Afrika ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti.
 • 2.bölge (Latin Amerika ve Karayipler): Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Guatemala, Meksika, Peru, Trinidad ve Tobago ve Venezuela.
 • 3.bölge (Asya): Hindistan, İran, Lübnan, Pakistan, Filipinler, Sri Lanka, Suriye.

Bu ülkelere ek olarak üye olmayan diğer ülkelerde toplantılara katılabilir. Çin ise özel davetli olarak katılabilir.

G-24 operasyonel ve politik olarak iki farklı şekilde işlemektedir. Politik düzeyde üye ülke bakanları, milletvekilleri ve Washington merkezi temsilcilerinin yaptığı toplantılar ile, Operasyonel olarak ise G-24 iritbat bürosu tarafından yürütülür ve operasyonel anlamda G-24 sekreterliği ve Araştırma Koordinatörlüğünden oluşur.

Yılda iki defa Güz ve Bahar dönemi olarak toplantı yapan G-24 ülkeleri bu toplantılarda konuşulan sorunlar üye ülke temsilcilerinin oybirliği ile aldığı karar ile toplantı sonrasında bir basın toplantısı ile kamuya tebliği edilir. Son grup toplantısı Mart 2012’de yapılmıştır. Bu toplantıda görüşülen konu Küresel sermaye akımlarının düzenlenmesi hakkında olmuştur.

Yönetim organizasyonu açısından bakıldığı 1 Başkan ve 2 Başkan Yardımcısından oluşan bir yönetim şekli mevcuttur. Şu anda başkanlık görevi Hindistan tarafından yürütülmektedir. Diğer bir yönetim kolu olan G-24 sekreterliğinin görevi yapılacak toplantılar için lojistik ve sekreterlik desteğinin sağlanması ve üye ülkeler arasında koordinasyonu sağlamaktır.

Son olarak araştırma koordinatörlüğünden bahsedersek görevi araştırma programlarını yönetmektir. Gelişmekte olan ülkelerdeki özel önem taşıyan konularda tartışmalara katılmak için G-24 üyesi ülkelerin kapasitesini desteklemek ve güçlendirmektir.

G-24 Ülkeleri Ne Yapar” için 5 yorum

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Takipçimiz http://www.g24.org g-24 organizasyonunun resmi web sitesidir. sitede g 24 üyesi ülkelerin son toplatınsı hakkında raporları bulabilirsiniz.Site ingilizce ancak google translate kullanarak siteyi Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Ayrıca tam olarak istediğiniz bilgi nedir bu konuda bilgi verebilirseniz sizin için araştırma yaparak bilgi yayınlamaya çalışalım

 1. ismail şahin Yanıtla

  G-24 ülkeleri
  1.kuruluş tarihi
  2.kurulış amaçları
  3.üye ülkeler
  4.dünya ekonomısıne etkileri
  5.Türkiye ile ilişkileri
  6.aldığı kararlar
  7.aldığı kararların Türkiye Cumhuriyeti’ne etkileri

  bunlar hakkında bilgi arıyorum yardım edermisiniz.

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Takipçimiz http://www.g24.org g-24 organizasyonunun resmi web sitesidir. sitede g 24 üyesi ülkelerin son toplatınsı hakkında raporları bulabilirsiniz

 2. ismail şahin Yanıtla

  ordan doğru düzgün bir bilgiye ulaşamıyorum yardımcı olurmusunuz çok az kaldı sunumumu anlatmaya 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir