Geçici Kabul Nedir

İthalat yapan bir çok firmanın en büyük sıkıntısı deniz  yolu ile gelen ürünlerinin konteynerlardan boşaltıması ve gümrük işlemleri bittikten sonra kamyona yükleme sırasında ürünlerde oluşacak hasardır. Bu noktada yapılması gereken geçici kabul işlemi yaptırmaktır.

Peki geçici kabul nedir?

Geçici Kabul deniz yolu ile gelen yüklerimizin konteynerdan indirilmeden gümrük işlemi bittikten sonra depomuza konteyner ile sevk edilmesidir. Bu işlemi yapabilmek için yükümüzün varış ihbarı geldikten sonra konteyner taşımacılığı yapan firmaya geçici kabul talimatı vererek olacaktır. Geçici kabul vermek için ekstra bir ücret ödenecektir. Şu anda bu ücret firmadan firmaya değişsede 80-100 dolar arasında bir rakamdır.

Geçici kabul için bir diğer önemli nokta ise yükümüzün toplam tonajı ile konteyner tonajın toplamının karayolu taşımacılık sınırları dahilinde olması gerekmektedir. Bu limitlerin üstünde olması durumunda vagon nakliyesi ile yapmamız gerekir. Bu noktada ise lojistik firması devreye girmesi gerekmektedir. Buda bazen yüksek fiyatlar ile karşı karşıya gelmenize sebebiyet verebilir.

Lojistik firmasına geçici kabul talimatı vermemiz ile birlikte konuyu gümrükçümüzde bildirmemiz gerekmektedir. Çünkü gümrük işlemleri bittikten sonra araç çıkış işlemlerini geçici kabul olduğunu beyan etmektedirler. Bu işlem yapılmadan geçici kabul çıkışı yapılamamaktadır.

Geçici kabulün bize sağlayacağı bir kaç avantajı şöyle sıralayabiliriz;

  • Malımız konteyner içinden indirilmeyeceği için boşaltma ve yüklemede oluşacak hasarlar önlenmiş olacaktır
  • 80-100 dolar geçici kabul ücreti ödeyerek Liman sahasında oluşacak indirme,bindirme maliyetlerinden kurtulacağız
  • Gümrük işlemleri biter bitmez konteynere liman sahasından çıkartabileceğiz. Konteyneren boşalması durumunda çıkış süresi 2-3 güne kadar uzamakta.
  • Liman sahasında boşaltma sırasında oluşacak kayıplardan kurtuluruz

Bu faydalarıda göz önüne aldığımızda deniz yolu ile yaptığımız ithalatlarda malımızın kırmız hattan dolayı tam kontrol olmadığı varsayımı altında geçici kabul çok avantajlı bir yol olarak dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir