Gümrükleme Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

İthalat ve İhracat işlemlerinde son aşama gümrükleme operasyonudur. Gümrükleme işlemi Gümrük Müşavirleri aracılığı ile adımıza yapılmakta sonuçları da bizleri bağlamaktadır.  Kara Yolu ve Deniz Yolu ile yapılacak işlemlerde bazı farklılıklar gösterecek olsa da kapsam olarak aynı işlemler yapılmaktadır. Deniz yolu ile yapılacak işlemler kara yolu ile yapılacak işlemleri de kapsadığı için deniz yolu ile yapılan ithalat ve ihracatta gümrük sürecini anlatmaya çalışacağız.

Deniz Yolu ile İthalat Gümrük Süreci;

1- Yükümüz gümrüğe gelmeden önce ithalat evraklarını gümrükçümüze göndermemiz gerekmekte İthalat evrakları;

 • Fatura
 • Paketleme Listesi
 • Transfer Yazısı
 • Konşimento
 • Menşei Şahadetnamesi (ATR,EURO 1, FORM A gibi)
 • DİİB belgesi (Varsa)

2-  Malımızın limana gelmesi ile lojistik firması tarafından özet beyan işlemi yapılarak ordino belgesi hazırlanır ve gümrükçümüze teslim edilir. Ortalama süre 2-3 gün kadardır

3- Gümrükçümüz ordinoyu aldıktan sonra taslak beyannameyi hazırlar ve tarafımıza onay için gönderir. Burada kontrol etmemiz gereken şey miktarlar, gümrük vergi oranları ,GTİP numaraları ve tutarlar olacaktır.

4- Bizim onay vermemiz ile gümrükçümüz beyannameyi açar ve tescil işlemini başlatır

5- Beyannamemizin tescili yapıldıktan sonra muayene memuru tarafından kontrol edilir ( Kırmızı hat çıkması durumunda ambara indirilmesini talep edebilir)

6- Gümrükçümüz tarafından gümrük vergilerini yatırtmamız noktasında gelen bilgiye göre beyannamedeki tutarlara göre vergiler yatırılır

7- Muayene sonucunda bir sorun olmaması durumunda malın gümrük çıkışı yapılır. Burada iki yol izlenebilir;

 • Geçici Kabul: Geçici kabulde konteynere hiç boşaltmadan direk fabrikamıza sevk edilmesidir. Bunun için önceden lojistik firmamıza bilgi vererek geçici kabul işlemini yapması gerekmektedir. Zaman noktasında fayda sağlayacaktır.
 • İç Boşaltım: Konteynerin içindeki malzemenin başka bir araca aktarılarak sevk edilmesidir. Bu bize bir gün kaybettirir. Bu yol genelde toplam tonajın kara yolu taşıma sınırları dışında olması durumunda ve yükümüzün ambara indirilmesi durumunda kullanılır

8- Bu esnada gümrükçümüz bizim adımıza liman masraflarını öder ve yükün çıkış işlemi yapılır.

9- Buradan sonraki kısım ise tamamen muhasebe ile alakalı kısım olup gümrükçümüz tüm evrakları ( Beyanname,Nakliye Faturası,Limanda oluşan masraflar,Vergi Dekontu,MIP faturaları gibi) tarafımıza gönderir. Bu süre ithalat işlemi bittikten sonra yaklaşık 10 gün kadar bir süre almaktadır.

10- Son olarak yapacağımız işlem ise gümrükçümüzden gelen evrakların tasnifini yaparak muhasebe bölümümüze teslim etmek olacaktır.

Genel hatları ile ithalat gümrükleme süreci bu şekilde işlemektedir. İthalatın kara yolu ile yapılması durumunda sadece liman masrafları ortadan kalkmakta ancak diğer operasyonlar aynı şekilde yürümektedir.

Deniz Yolu ile ihracat Gümrükleme Süreci;

1- Yükleme ile birlikte ihracat evraklarını hazırlayarak gümrükçümüze göndermeliyiz

 • Türkçe Fatura
 • Paketleme Listesi
 • Menşei Şahadetname taslağı ( ATR,FORM A,EURO 1 gibi)

2- Yüklemenin bitmesi ile eş zamanlı olarak lojistik firmamıza konşimentoyu hazırlaması için yükleme notunu göndermeliyiz.

3- Gümrükçümüz beyannameyi açarak tescil işlemini başlatır

4- Beyannamenin tescili ile birlikte Menşei belgelerimizi ve oda kayıt işlemlerini bitirerek onaylatır.

5- Beyannamenin kapanması ile gümrükçümüz aracı sevk eder.

6- Sonrasındaki işlem ise gümrükçümüz evrakları, Lojistik firması ile BL orijinallerini tarafımıza gönderir.

7- Müşterimizin kendi ülkesinde kullanacağı evrakları set yaparak kargo ile müşterimize ve ödeme şekline göre bankaya göndeririz. Bu evraklar;

 • İngilizce Fatura
 • İngilizce Paketleme Listesi
 • Menşei Belgesi
 • BL
 • Özel istenen belgeler

İhracat süreci kara ve denizde farklılık göstermemektedir. Aynı işlemler uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir