Güney Kore İle STA 1 Mayıs’ta Yürürlükte

Ekonomi Bakanımızın yaptığı açıklamada Güney Kore ile imzalana Serbest Ticaret Antlaşmasının 1 Mayıs 2013 tarihi ile yürürlüğe gireceğini belirtmiştir.

Açıklamasında Serbest Ticaret Antlaşmasının yol haritasından da bahseden Sn. Bakan 10 yıl içerisinde  tüm tarife satırlarının %90’ınında gümrük vergilerinin sıfırlanacağını belirtmiştir. 1 Mayıs itibarı ile Kore tarafının %80, Türkiye tarafının da %65 oranında vergileri sıfırlayacağını belirtmiştir.

Sanayi ürünlerinin tamamında en fazla 7 yılın sonunda tüm vergilerin karşılıklı sıfırlanması tamamlanacak olup; tarım ürünlerinin yüzde 52’sinde 10 yılın sonunda gümrük vergileri kaldırılacaktır.

Tarım ticaretine konu ürünlerin 10 yılın sonunda vergisi sıfırlanacak olup, Türkiye’nin önemli ihraç ürünleri olan fındık, zeytinyağı, tütün, kuru üzüm, buğday unu, şeker mamulleri, çikolatalı mamuller, makarna gibi ürünlerde taviz alınmıştır.

Elektrik-Elektronik, demir-çelik, tekstil ve otomotiv ürünlerinde ise kademeli olarak 7 yıl içerisinde Türkiye tarafından vergiler kaldırılacağını belirtmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir