Haziran Ayı Dış Ticaret Açığı Arttı

TUİK ve Gümrük Ticaret Bakanlığının her ay açıkladığı dış ticaret verilerine göre 2013 Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre %6 azalarak 12 milyar 438 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İthalatımız ise %2,8 artarak 21 milyar 8 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bu rakamlar dahilinde Haziran ayı dış ticaret açığı %18,9 artarak 8 milyar 570 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

AB üyesi ülkelere yapılan ihracat %5,3 artış ile 5 milyar 171 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2012 Haziran ayında AB’ye yapılan ihracatın toplam ihracattaki payı %37,2’den %41,6’ya çıkmıştır.

En çok ihracat yapılan ülke 1 milyar 157 milyon dolar ile Almanya olurken, sırası ile Irak,İngiltere ve Fransa takip etmiştir.

Fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi 1 milyar 453 milyon dolar ile “motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları” olurken sırası ile “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları”, “demir ve çelik” ve “örme giyim eşyası ve aksesuarı” takip etmiştir.

İthalatta ise Çin’den yapılan ithalatımız geçen seneye göre %20,4’lük artış ile 1 milyar 453 milyon dolar olurken, sırası ile Almanya, Rusya Federasyonu ve İsviçre takip etmiştir.

İthalatta fasıllarda ise 4 milyar 175 milyon dolar ile “mineral yakıtlar ve yağlar” ilk sırada yer alırken, “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları”, “kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası” ve “demir ve çelik” takip etmiştir.

Kaynak: www.tuik.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir