Hiç sülük ihraç etmeyi düşündünüz mü?

Sülük birçoğumuza çok iğrenç bir hayvan gibi gelse de ilaç yapımında kullanılan bir hayvandır.  Kalp ve Kolestrol ilaçlarının yanı sıra birçok kremin hammaddesi de sülükten üretilmektedir. Avrupa’da sülük yok denecek kadar az. Buda pazarı daha cazip hale getiriyor. Dünya genelinde yıllık 15-20 ton arası sülük satışı gerçekleştiriliyor ve bunun %30’u Türkiye tarafından yapılıyor. Buda bizi bu pazarda etkili konuma getiriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre Almaya, Fransa, İtalya, ABD, İsviçre, Arnavutluk ve Güney Kore’ye sülük ihraçtı yapılmakta. Ve sülük ihraçtın da inanılmaz bir patlama söz konusu, geçen yılın ihracat rakamları çoktan aşılmış durumda.

Peki sülük ihraç etmek için neler yapmamız gerekiyor. İşte asıl mesele burada. Her isteyen istediği zaman ben sülük ihraç edeceğim diyemiyor. Sülük nesli tükenmekte olan bir canlı olduğu için CITES sözleşmesi gereği ihracatı KOTA ’ya tabi. Peki, kota olduğuna göre bu hakkı nasıl elde edeceğiz şimdi bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

Sülük G.T.İ.P numarası dondurulmuş ve canlı olarak iki farklı koda sahiptir. Dondurulmuş sülük G.T.İ.P numarası 0511.91.90.00.19  ve canlı sülük G.T.İ.P numarası 0106.90.00.90.11. Her yıl resmi gazetede yıllık kota miktarı yayınlanmakta. 2012 yılı için kota miktarı 4.000 kg. Üzülerek söylüyorum bu sene ihracat yapma şansınız yok. Çünkü kota için başvurular resmi gazete yayınlandıktan itibaren en geç 21 gün içerisinde Bakanlığa müracaat ederek yapılmakta.

Peki 2013 yılı için nasıl başvuru yapacağız. Öncelikle resmi gazetede bu konuyu takip edeceğiz ve yayınlandıktan sonra müracaat için kolları sıvayacağız. Şimdi madde madde anlatmaya çalışalım.

1-      Şayet daha önce sülük ihraç ettiysek bir önceki yıl yaptığımız Tıbbi sülük ihracatına dair gümrük onaylı belgelerin suretleri ve icmal cetvelini hazırlamamız gerekiyor. İlk defa bu işe gireceksek bu belgeler istenmemekte.

2-      Su ürünleri ile ilgili ihracatçı birliğine kayıt belgesi. Bu belge ilk müracaatta istenmektedir. Bir sefer verdikten sonra tekrar vermemize gerek yok.

3-      Yine ilk defa müracaat edecekler şirketlerini tanıtıcı bilgileri hazırlaması gerekiyor.

4-      Bunun dışında bakanlık tarafından istenebilecek ekstra bilgi ve belgelerde bakanlığa sunulur. Bu konurda ilgili bakanlıktan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Müracaatımız yaptık ve kabul edildi. Kota’dan nasıl pay alacağız;

Biz ilk müracaattan bahsettiğimiz için size sadece bu konuda bilgi vereceğiz. Başvurumuzun kabul olması durumunda Bakanlıkta oluşturulan komisyon tarafından belirlenir. Ve ilk defa müracaat edenler için o yılki kota miktarının ilk yıl için maksimum %0,5’i, ikinci yıl için maksimum %1 ve üçüncü yıl için maksimum %1,5 ve dört yıl için maksimum %2’i kadar kota hakkı tanır. Üzerine basarak tekrar söylüyorum buradaki oranlar maksimum rakamlar yani daha az bir kotayı da hak edebiliriz.

Kota kullanımı nasıl gerçekleşmekte birazda bu konudan bahsedelim. Eğer kota kullanımında 2-3 veya 4. senemizde isek bir önceki yıl tahsis edilen kotanın %50’sini ihraç edemez isek bir sonraki yılki kota miktarımız geçtiğimiz yılın kota miktarından fazla olamaz. Yani kota miktarımızı arttırmak için %50 sini ihraç etmemiz gerekmekte. Ve kullanamadığımız kotayı başka bir kuruluşa devredemiyoruz.

Kullanmadığımız kotalar ile ilgili resmi gazete belirtilen tarihe kadar ilgili bakanlığa kullanıp kullanmayacağımız noktasında bilgi vermemiz gerekmekte. Bilgi vermemiz durumunda kullanmayacağımız varsayılarak kullanmadığımız kotamız diğer talep sahiplerine tahsis edilmekte. Kota tahsisi mevcut kota sahipleri arasında yapılmaktadır. Kota sahiplerinin ek kota talepleri genel kotadan aldıkları pay nispetinde tekrar tahsis edilerek kullandırılmaktadır. Şayet talep miktarı ek kotadan az olması durumda kota tahsisi talep doğrultusunda yapılmaktadır. Bu yıl kullanmadığımız kotanın bir sonraki yıla devredilemeyeceğini tekrar belirtmek isterim.

Konuyu kısaca özetleyecek olursak her yıl ocak ayında resmi gazete kota miktarı yayınlanır. Resmi gazete yayınlandıktan en geç 21 gün içerisinde yukarda belirttiğimiz evraklar ile ilgili bakanlığa kota için müracaat ederiz. Kotayı hak etmemiz durumunda her yıl ekim ayı sonlarında kullanmadığımız kotamızı kullanıp kullanmayacağımızı ilgili bakanlığa bildiririz. Bildirmememiz durumda hakkımızı kullanmayacağımız varsayılır. Eğer ek kota ihtiyacımız var ise aralık ayının başlarına kadar ek kota talebinde bulunuruz. Bu sonuç doğrultusunda da ek kota kullanımına hak kazanır isek bu hakkı kullanmaya başlarız.

Buraya kadar olan kısım işin kota kısmıydı. Peki ihraç ederken gümrük bizden ne isteyecek. Öncelikle kota hakkımızın olduğunu gösterir izin belgemizin olması gerekmekte. CITES belgesi olması gerekmekte. Bu belge Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından temin edilmekte. İhraç edeceğimiz sülüklerin yaban hayvanı olmaması gerekiyor. Bunlara ek olarak ihraç edeceğimiz ülkeye özel evrakları ATR, Euro 1 gibi bunları da hazırlamamız gerekiyor.

Şimdiden hayırlı ve bol kazançlar.

Hiç sülük ihraç etmeyi düşündünüz mü?” için 13 yorum

 1. murat Yanıtla

  Merhabalar bende suluk yetiştirip ihraç etmek istiyorum şirketim yok bireysel olarak yapmaya düşünuyorum bu konu hakkında sizlerden bilgi talep ediyorum.tesekkurederim

  • admin YazarYanıtla

   Sn.Murat Bey
   Sülük ihraç etmek için öncelikle kota almanız gerekir. Bu yüzden sitemizde yer alan “hiç sülük ihraç etmeyi düşündünüz mü?” adlı yazımızı okuyarak nasıl kota alınacağını görmenizde fayda var. İkinci olarak sülük yetiştirme noktasında bilgimiz bulunmamakta. Bu noktada diğer yorumlarda göreceğiniz üzere Mustafa bey isimli takipçimiz yardımcı olabileceğini belirtmiştir. Kendisinin onayı olması durumunda mail adresini buradan paylaşabiliriz.
   Saygılarımızla

 2. Y.Ziya Osmanağaoğlu Yanıtla

  Merhaba..
  Ben Antalya bölgesindeyim,Sülük yetiştirmekle ilgili bir çalışma yapıyorum..Bu konuda Mustafa bey isimli takipçinizle görüşmek istiyorum.
  Saygılarımla..

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Takipçimiz
   Mustafa Bey’in mail adresi mail olarak tarafınıza iletilmiştir.
   Saygılarımızla

 3. YASİN Yanıtla

  mustafa beyin mail adresini gönderirmisiniz. üretimle alakalı bilgi paylaşmak istiyorum.

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Yasin Bey
   Tarafınıza mail ile bilgi gönderilmiştir.
   Saygılarımızla

 4. gökhan Yanıtla

  pardon ama bu site ye adminler kaç zamandır girmiyor acep cevap alamadıkta

  • Fatoş Yanıtla

   Merhaba gökhan bey ben adanadan Fatoş suluk tutuyorum demissiniz hangi ilden ve günlük ne kadar tutuyorsunuz iletişime gecebilirsek görüşelim 05317403552

 5. Mahmut Yanıtla

  Selam arkadaşlar. benim bulundugum bölgede sülük var. ben bunun ticaretini yapmak istiyorum. ilgilenen arkadaşlar yardımcı olursa beraber bu ticareti daha güzel noktalara taşıyabiliriz. saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir