İhracat Oyun Planı Nasıl Hazırlanır-1

İhracat yapmak isteyen kişilerin en büyük sıkıntısı hangi ülkelere yoğunlaşması gerektiğine karar verememesidir. Buda birçok firmanın rasgele pazara girmeye çalışmasına ve zaman kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Sonuç olarak bazı firmalar biz bu işi yapamıyoruz diyerek bu işten vazgeçmektedir.

Şimdi sizlere internet üzerinden bilgi alabileceğiniz bir siteden bahsetmek istiyorum. Bu site uluslararası bir site olup yıllar bazında hangi ürünün hangi ülkeye ne miktarda ihraç edildiği, hangi ülkenin kimlerden ithalat yaptığı gibi bilgileri GTİP NO ile ücretsiz şekilde sorgulamanıza imkân sağlamakta. Buradan edineceğimiz bilgileri doğru yorumladığımızda ve stratejimizi iyi belirlememiz durumunda hedefe ulaşma süremiz daha da kısalacaktır.

http://comtrade.un.org/ adresinden siteye giriş yapabiliriz. Şimdi siteyi nasıl kullanacağımız görselleri ile anlatmaya çalışalım:

Siteye ilk girdiğimizde açılacak yukardaki sayfadan DATABASE sekmesine tıklayacağız. Bu sekmeye girdiğimizde aşağıdaki ekran karşımıza çıkacak. Şimdi sırayla bu ekranı nasıl kullanacağımızı anlatalım. Buradan DATA QUERY sekmesine tıklanarak BASIC SELECTION sekmesine tıklanır.

 

 

HS yazan yere AS REPORTED işaretlendikten sonra Step 2 kısmına HS CODE (GTİP) ilk dört hanesi yazılarak SEARCH butonuna basılır. Daha sonra açılan kod açıklamasının yanındaki + işaretine basılarak aradığımız GTİP NO seçilerek ADD butonuna basıldığında seçtiğimiz kodların sağ tarafta bulunan SELECTED ITEMS alanına geçtiğini göreceğiz. İkinci aşama olarak REPORTER sekmesine tıklanır. Açılacak ekran aşağıdaki gibi bir ekran olacaktır. Buradan hangi ülkeye veya ülkelere ait verileri çekmek istiyorsak o ülkeler REPORTER LIST üzerinden seçerek ADD butonuna basılır. ALL seçeneğini seçmemiz durumunda tüm ülkelere ait bilgileri verecektir. Ürünümüzü Dünya’da kimin nerden aldığını bulmak için bu sekmede ALL seçeneğini seçmemiz gerekmekte. Ülke seçimini yaptıktan sonra bir diğer sekme olan PARTNERS sekmesine tıklanır. Burada aynı mantık işlemektedir. REPORTERIMIZIN kimlerle çalıştığını görmek için seçim yapılır. Burada WORLD sekmesini seçersek tüm Dünya’yı kapsayacak şekilde verileri getirir. YEARS sekmesine tıklandığında ise hangi yıllara ait verileri istediğimizi gene aynı yöntemle seçeriz. Ekran menüleri aynı olduğu için aşağıda sadece REPORTER sekmesinin görseli paylaşılmıştır. Son olarak OTHERS sekmesine tıkladığımızda ikinci resimdeki ekran çıkacaktır. Bu ekran üzerinden IMPORT seçildiğinde REPORTER olarak seçtiğimiz ülkenin PARTNER kısmında seçtiğimiz ülkeler ile yaptığı ithalatı göstermektedir. Burada önemli nokta SELECT SORT ORDER kısmında “Rep;Year;Flow;Comm;Trade Val;” ‘seçilmesidir. Bunun nedeni ayrı yıla ait bir ülke için iki veri var ise bunları alt alta getirmektedir. Bunu da seçtikten sonra SUBMIT QUERY sekmesine bastığımızda bize seçtiğimiz kriterlere göre tüm verileri getirecektir. Gelen veri şekli 3. Resimdeki gibi olacak olup bunları excel’e taşıyarak analize edebilir.  Analize yaparken nelere dikkat edeceğiz veya analiz kapsamımızı daraltarak hedef ülkeyi nasıl belirleyeceğiz.  Bir sonraki yazımızda buradan sonraki adımları anlatarak iyi bir oyun planı nasıl çıkartılır bunu anlatmaya çalışacağız

 

 

İhracat Oyun Planı Nasıl Hazırlanır-1” için 9 yorum

  • admin YazarYanıtla

   Değerli Takipçimiz Ayhan Bey, açıklayıcı tablodan kastınızı biraz daha açabilirseniz, umarım size yardımcı olabiliriz.

 1. bulent Yanıtla

  merhabalar. öncelikle verdiğiniz bilgi ve emeğiniz için teşekkürler. ancak açıklamaları satır satır uygulamam rağmen bir liste indiremedim. bu sabah tekrar deneyeceğim (şu an saat 02.08). beceremez isem sizden yardım isteyeceğim. umarım yardımcı olabilirsiniz. iyi sabahlar ve iyi işler dileğiyle….:)

  • admin YazarYanıtla

   Merhaba Bülent Bey,

   Geciken geri dönüşümüz için,özür diliyoruz.Umarım liste indirme işlemini gerçekleştirmişsinizdir.Hala problem var ise konu ile ilgili sorun-cevaplayalım bölümünde sorularınızı sorabilirsiniz.En kısa sürede cevaplanacaktır.

   Saygılarımızla

  • admin YazarYanıtla

   Gülçin Hanım
   Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz. Umarız bu bilgi takipçilerimize fayda sağlayacaktır.
   Saygılarımızla

 2. cihan Yanıtla

  Güzel bir bilgi, paylaşanların eline sağlık. Excel’e çıktı alamadım. Format bozuk çıkıyor. Yapabilen var mı?

  • admin YazarYanıtla

   Cihan Bey
   Sayfayı kopyalayıp Excel’e yapıştırırsanız sorun kalmıyor.
   Saygılarımızla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir