İhracat Yaparken Ortaya Çıkacak Riskden Nasıl Korunabiliriz

İhracat yaparken firmaları en çok düşündüren konu ya alacağımı tahsil edemezsem olmuştur. Bu noktada ihracat yapacağımız firmayı peşin ödemeye ve teyitli akreditif açtırma noktasında yapılan zorlamadan dolayı birçok firma müşteri kaybetmektedir. Bu durumda ne yapabiliriz. Bunun cevabı devletimizin ihracatçılara verdiği destekler içinde bulabiliriz.

Nasıl mı? Türk Eximbank tarafından ihracatçılara sunulan ihracat kredi sigorta programı sayesinde. Genel olarak bu program ihracat yapan firmaların alacaklarından dolayı ortaya çıkacak riskleri minimize etmek ve buraya yaptırdıkları kredi sigorta poliçelerini aracı bankalardan kredi çekerken teminat olarak kullanmasını sağlayarak finansman kolaylığı sağlamak.

Bu program kapsamında şayet yapacağımız ihracatı Eximbank aracılığı ile sigortalatmış isek yazımızın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz şartlar dâhilinde zararımızın %90’ı Eximbank tarafından karşılanmakta.  Bunun için Eximbank’a belirtilen şartlar dâhilinde başvurmamız ve poliçemizin onaylanması gerekmektedir.

Şimdi bu programdan daha geniş kapsamda bahsedelim;

Bu sigortanın kullandırılma amacı uzun vadeli ödeme şekli ile yapılan ihracatlar da (Vesaik Mukabili, Mal Mukabili gibi) riski azaltmak, ihracatçıların gelişen yeni piyasalara güvenle açılması, Mevcut pazarlarda kalıcılığın sağlanmasıdır.

Bu program sayesinde ihracatçılar poliçe süresi olan 1 yıl içerisinde olmak kaydı ile 360 gün vadeli tüm ihracat bedellerini ticari ve politik risklere karşı korunmaktadır. Aynı zamanda yaptırdığımız poliçe sayesinde hem yüksek hem de düşük riskli ülkeler aynı poliçe kapsamında değerlendirileceği için uygun risk dağılımı yapılmaktadır.

Peki buradaki politik ve ticari riskler nelerdir;

Ticari Riskler

  • İflas, tasfiye, iflas anlaşması, ilgili mahkeme kararı veya benzeri gerekçeler kaynaklı alıcının ödeyememe hali,
  • Alıcının kabul ettiği mal bedellerinin vade tarihinden itibaren 4 ay içinde ödememesi veya ödeyememesi,
  • Alıcının sevk edilen malları ihracatçıdan kaynaklanmayan nedenlerle kabul etmemesi veya edememesi.

Politik Riskler

  • Transfer yasakları veya kısıtlamaları
  • Alıcının ülkesinde meydana gelen savaş, ihtilal, iç savaş, isyan ve benzeri haller nedeniyle mal bedellerinin ödenmemesi
  • İthal yasakları veya kısıtlamaları
  • İthal müsaadelerinin iptali
  • Alıcının ülkesinde ya da Türkiye sınırları dışında mallara el konulması veya benzeri haller
  • Kamu alıcısının ödeyememe hali.
  • Alıcının sevk edilen malları ihracatçıdan kaynaklanmayan nedenlerle kabul etmemesi veya edememesi.

1 Nisan 2012 tarihi itibarı ile Eximbank kredi sigorta kapsamında 238 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelere yapacağınız ihracatlar sigorta kapsamındadır. Ayrıca firma bazında da Alıcı limit onayı çalışması Eximbank tarafından uluslararası enformasyon kuruluşlarından alınan bilgiler ile firmalar için bu limit belirlenmektedir.

Bu programa nasıl başvuru yapılacağı ve sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili yazımızı en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir