İhracat Yapmanın En Kısa Yolu Yurt Dışı Fuarlar

Birçok yazımızda belirttiğimiz gibi ihracat yapmanın en hızlı yolu yurt dışında düzenlenen uluslararası fuarlara katılmaktır. Ancak firmalar burada oluşacak masrafları yüksek bulduğu için katılma noktasında tereddüde düşmekte ve genelde de katılmama yönünde karar vermektir. İşte tam bu noktada her zaman olduğu gibi devlet destlerini kullanmamızın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Ekonomi Bakanlığı tarafından Dünya genelinde 300’ün üzerinde fuar 2012 yılında desteklenmektedir. Şimdi size bu destek hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bu destekten yararlanırken Organizatörler aracılığı ile faydalanabileceğimiz gibi bireysel olarak da katılım gerçekleştirmemizde faydalanabiliriz. Öncelikle sizlere Organizatörler aracılığı ile katılımdan bahsedeceğiz.  Organizatörler aracılığı ile fuara katıldığımızda organizatöre ödediğimiz katılım bedeli ve stantta görevlendireceğimiz 2 kişinin gidiş dönüş uçak bileti %50 oranında desteklenmektedir.

Ayrıca Devletimizin tarafından belirlenen hedef ülkelerdeki desteklenen fuarlara katıldığımızda destek oranı 20 puan daha artarak %70’e çıkmaktadır. 2012 ve 2013 yılı hedef ülke listesi aşağıda sunulmuştur.

2012 YILI YURT DIŞI HEDEF ÜLKELER

A.B.D BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ BREZİLYA ÇİN ENDONEZYA
G.AFRİKA CUMH. G.KORE HİNDİSTAN KANADA VİETNAM
NİJERYA MEKSİKA POLONYA MALEZYA ŞİLİ

2013 YILI YURT DIŞI HEDEF ÜLKELER

A.B.D. ANGOLA BREZİLYA ÇİN TANZANYA
ENDONEZYA ETİYOPYA GANA HİNDİSTAN JAPONYA
MALEZYA MEKSİKA NİJERYA POLONYA SİNGAPUR

Şayet katılacağımız fuar Milli katılım yapılan fuarlar veya Türk ihraç ürünleri fuarı ise 10.000 usd’ye kadar, Sektörel nitelikli bir fuara Milli katılım, yabancı firma katılımlı sektörel fuar ve sektörel Türk ihraç ürünleri fuarı ise 15.000 usd’ye kadar destek kapsamındadır.

Şayet komple tesis, makine, yat imalatı veya otomotiv ana sektöründe faaliyet gösteren bir firma isek 10.000 usd’yi geçmemek kaydı ile nakliye masraflarımızın da %50’si karşılanmaktadır.  Bu destekten faydalanabilmemiz için öncelikle fuarda sergileyeceğimiz ürünlerin geçici ihracat yolu ile çıkış yapması gerekmektedir. Malımızın ilk çıkış yeri ve ilk katılım sağlanan fuar yeri arasındaki gidiş dönüş masrafları desteklenmekte olup ürünleri fuarda satmamız durumda sadece gidiş masrafları ödenmektedir. Burada desteklenen sadece nakliye masraflarıdır. Gümrük masrafları gibi diğer masraflar kapsam dışındadır. Ayrıca ATA karnesi, Beyanname ve nakliye faturası gibi nakliyemizi belgeleyecek dokümanlarda ürünlerin fuar ürünü olduğu belirtilmesi gerekmektedir.

Şimdi nasıl başvuru yapacağımızdan bahsedelim.  Öncelikli olarak gideceğimiz fuarın desteklenen fuarlar içerisinde olması gerekmekte. Yurt dışı Pazar araştırma desteğinde olduğu gibi bu destekte de önce harcamaları yapıyoruz sonra müracaat ediyoruz. Fuara organizatör aracılığı ile katılacağımızı varsaydığımız için buradan sonraki kısmı buna göre sizlere aktarmaya çalışacağız. Ancak bireysel başvuru yapacak isek katılacağımız fuarın başlama tarihinden 15 gün öncesine kadar ihracatçı birliği genel sekreterliğine destek başvurusunun yapılması ve fuarın yetkili organizatörü tarafından düzenlenen, boş stant ve/veya standart donanımlı stant metrekare fiyatını gösteren yer tahsis belgesi veya faturasını ibraz etmemiz gerekmektedir.

 

Fuar bitiş tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde ilgili İhracatçı birliği Genel Sekreterliğine yapmamız gerekmekte. Hazırlamamız gereken evraklar ise aşağıdaki gibidir;

 

 • Organizatörler tarafından, adımıza düzenlenen faturaların aslı veya noter veya İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğinin aslına uygunluğunu onayladığı sureti
 • Organizatöre tarafımızdan yapılan ödemelerin banka aracılığıyla ödendiğini tevsik eden ödeme belgeleri ( banka dekontları gibi)
 • Organizatör ile bizim aramızda yapılan sözleşmenin yanı sıra, Firmamızın banka hesap bilgilerini de içerir Firmamızı temsil ve imzalamaya yetkili kişiler tarafından imzalanmış taahhütname.
 • Tüzel kişiliğimizin ve ticaret unvanımızın tespiti için en son tarihli Ticaret Sicil Gazetesinin sureti
 • Bağlı bulunduğumuz Sanayi veya Ticaret odasından aldığımız Kapasite Raporu. Raporumuzun destek süresi içerisinde veya fuar tarihinde geçerli olması gerekiyor. Şayet kapasite raporumuz yok ise İlgili Sanayi veya Ticaret odasından aldığımız, Oda, noter veya İhracatçı Birliği Genel sekreterliği aslına uygunluğunu onayladığı ekspertiz raporu da verilebilir.
 • İmza Sirkülerimizim aslı
 • Çevre stantlarla, firma unvanımızı, markasını, teşhir edilen ürünleriyle veya tanıtım materyalleriyle gösteren fotoğraf/ fotoğraflar
 • Kullanacağımız markalar ilişkin marka tescil belgeleri sureti
 • Organizatörle yaptığımız sözleşmede yer alan ve m2 birim fiyat içinde tarafımıza tanınan nakliye hakkının aşıldığı hallerde; bu hususun Organizatör adına düzenlenen Gümrük Beyannamesi veya ATA karnesi ile detaylı firma bilgileri, fuara götürdüğümüz malların cinsi, toplam hacmi veya ağırlığını içeren Gümrük İdaresince onaylı çeki veya icmal listesi.
 • En son tarihli vergi levhamızın örneği
 • Stantta görevli iki çalışanımıza ait Gidiş-Dönüş biletimiz. Burada önemli olan konu gidiş tarihinin en fazla fuar başlangıç tarihinde 5 gün önce olması ve dönüş tarihinin de 5 gün sonra olmasıdır.

Bu evraklar ile yapılan başvurunun ardından şayet evraklarımızda eksik var ise tarafımıza 1 ay daha ek süre verilir. Eksiklikleri tamamlayamamamız durumunda başvurumuz iptal edilir ve destekten faydalanamayız. Bireysel katılımlarda başvuru şekli hemen hemen aynıdır ancak genelde fuar katılımlarını organizatör firmalar aracılığı ile yaptığımız için bilgi kargaşasına yer vermemek adına bu konuya değinmeyeceğiz.

Sitemizde bundan sonra yaklaşan devlet destekli fuarlardan sizleri haberdar etmek adına Pazar araştırması/Fuarlar sekmesinde bu fuarlar hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

İhracat Yapmanın En Kısa Yolu Yurt Dışı Fuarlar” için 2 yorum

 1. murat aykaş Yanıtla

  bu desteklerden yararlanmak için şirket olmak mı gerekiyor yoksa, şirket olmayan firmalar bu desteklerden yararlanabilir mi?

 2. admin YazarYanıtla

  bu desteklerden faydalanmak için şirket olmak şart değil şahış işletmeleride bu desteklerden faydalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir