İhracatın Zirvesi Transit İhracat

İhracatta zirve noktası olarak görülebilecek nokta transit ihracattır. Bunu sürekli yapabilen kişiler bu işte zirve noktasına ulaşmış demektir. Peki Transit İhracat nedir. Kısaca tanımlayacak olursak Bir ülkeden bir ürünü alıp kendi gümrük sahamıza sokmadan başka bir ülkeye satmaktır. Tanımdan çok kolay gibi gözükse de aslında o kadar da kolay bir yol değildir. Öncelikli olarak bu işin mevzuat ve muhasebeleştirilmesinden bahsedeceğiz sonrasında da bazı püf noktaları aktarmaya çalışacağız.

Mevzuat açısından baktığımızda transit ihracat alış ve satış bedelleri arasında lehte fark esas olmak üzere, malların transit olarak veya doğrudan doğruya bir ülkeden başka bir ülkeye satılmasını ifade eder. Transit ihracat yapılan işlemlerde vergi,harç uygulaması yapılmaz. Şayet malı Türkiye’ye getirip gümrüklü antrepoya indirdikten sonra başka bir ülkeye satacak isek antrepo beyannamesi düzenlenir ve daha sonra transit ihracat beyannamesi düzenlenir.

Peki işlem nasıl yürüyecek. Mal aldığımız yer bize bir fatura kesecek, bizde malı sattığımız yere bir İngilizce fatura keseceğiz. Ayrıca birde Türkçe Fatura keseceğiz. Türkçe fatura alım satımdan doğan kazancın vergilendirilmesi için gereklidir. Mal girişi İngilizce fatura ile yapılacak ve KDV olmayacak. Satarken de ihracat yaptığımız için KDV olmayacak. Alırken KDV ödemediğimiz içinde KDV iadesi almayacağız.

Şimdi sürecin nasıl işleyeceğini bir örnek ile anlatalım;

Çin’den bir konteyner derin dondurucu aldığımızı ve bunu Mısır’a sattığımız varsayalım. Çin üretimi yaptıktan sonra yüklemeyi direk Mısır’a yapacak ve konşimento, fatura, menşei şehadetnamesi gibi evrakları bizim adımıza düzenleyecek ve ödeme yaptıktan sonra evrakları bize gönderecek. Bizde bize gelen evraklara göre kendi evraklarımızı hazırlayarak ihracat yapacağımız firmaya göndereceğiz. Süreç kısaca böyle işlemekte buradaki en önemli nokta alım yaptığımız yer ile satış yaptığımız yeri buluşturmamak. Bir sonraki alımda bizi bypass edebilirler.

Şimdi nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde bundan bahsedelim

  • Ödeme şekli olarak vesaik mukabili veya LC ödeme şeklini seçmemizde fayda var
  • Ürün üzerinde üretici firma bilgilerinin olmaması gerekiyor
  • Teslim şekli olarak alırken FOB veya Exwork, Satarken CIF seçmemiz bizim faydamıza olacaktır.
  • Evrakları muhakkak değiştirerek göndermeliyiz
  • Nakliye yapacak lojistik firmasının konu hakkında deneyimi olması işimizi kolaylaştıracaktır
  • İhracat yapacağımı yere yükleme tarihini verirken üreticiden aldığımız tarihten sonrasını vermekte riskimizi azaltacaktır

Bu noktalara dikkat etmemiz durumunda sıkıntısız şekilde bu işi yapabiliriz. Ama dediğim gibi transit ihracat ihracatın zirvesidir ve yapmak o kadar da kolay değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir