İhracatta Artış Kasım Ayında da Devam Etti

TUİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile oluşturulan  Kasım ayı geçici ihracat rakamlarına göre İhracatımız artmaya devam etti. Kasım ayı rakamlarına göre ihracatımız %24,8 ‘lik artışla 13,82 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalatımız ise % 12,5 ‘luk artış işe 20,98 milyar dolar olarak gerçekleşti.  Bu rakamlara göre dış ticaret açığımız 7.57 milyar dolardan 7,15 milyar dolara geriledi.

Geçen yılın Kasım ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı %59,4 iken bu yıl %65,9’a yükselmiştir.

İhracat yaptığımız ülkelere baktığımızda AB’ye yaptığımız ihracatın toplam ihracattaki payı  geçen yıla göre %2,5’luk gerileme ile %42,1 olarak gerçekleşti. Rakam olarak baktığımızda AB’ye yapılan ihracat geçen yıla göre %17,8 artış göstererek 5,81 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kasım ayında en çok ihracat yapılan ülke Almanya olurken bunu sırası ile Irak,İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri izledi.

Geçen aylarda olduğu gibi Kasım ayında da en çok ithalat yaptığımız ülke Rusya Federasyonu olurken bunu sırası ile Çin, Almanya ve İtalya takip etti.

İhracatımıza Fasıl bazlı baktığımıza Kasım ayı ihracat şampiyonu 1,35 milyar dolar ile motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları olurken bunu sırası ile kıymetli taşlar ve metaller, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları ve elektrikli makina ve cihazlar izledi.

İthalatta ise mineral yakıtlar ve yağlar 5,3 milyar dolar ile ithalat şampiyonu olurken bunu sırası ile kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları, elektrikli makina ve cihazlar ve demir ve çelik izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir