İhracatta Depozitolu ( Ön Ödeme) Ödeme Şekli

İhracatta yoğun şekilde kullanılan bir ödeme yöntemi olup bu tarz ödeme şekillerinde de firmalar arasındaki güven ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi ithalatçının sipariş aşamasından mal bedelinin bir kısmını ödemesi ve kalan kısmını yüklemeden sonra ödemesi, diğer cepheden baktığımızda ihracatçının mal bedelinin tamamını almadan yükleme yapmasından dolayı iki taraflı riskler bulunmaktadır. Bu yüzden karşılıklı güven bu ödeme şeklinde aranacak bir şeydir.

Şimdi sistemin nasıl işlediğini bir örnek ile anlatmaya çalışalım:

İhracatçı olarak Almanya’ya 50.000 dolarlık bir anlaşma yaptığımızı varsayalım ve ödeme şekli olarak da %30 ön ödeme ve %70 yüklemeden sonra olacak şekilde anlaşmış olalım. Ve bu bilgiye göre Almanya’daki firmaya proforma göndermiş olalım. Almanya’daki firma proforma faturayı imzalayıp gönderse dahi %30 ön ödemeyi yapana kadar sipariş geçerli değildir. Çünkü anlaşmamız %30 siparişe ödeme şeklindedir. İthalatçı firmanın ödemeyi yapmasının ardından bizde malı üreterek yüklemeye hazır hale getiririz. Buradan sonrasında anlaştığımız teslim şekline göre ithalatçının da bilgisi ve onayı dâhilinde yüklemeyi yaparak müşterimizin gümrükte kullanacağı fatura, paketleme listesi gibi evrakların kopyasını mail veya faks ile göndeririz ve kalan ödemenin yapılmasını talep ederiz. Evrak orijinalleri bizde olduğu için müşterimizi hiçbir şekilde malı gümrükten çekemez yani ürünlerin hak sahipliği hala bizde. Müşterimizi ödemeyi yaptığında evrakları kendisine göndererek işlemi tamamlamış oluruz.

Bu ödeme şeklinde bazen firmalar kalan ödemeyi yüklemeden önce talep edebilmektedir. Ancak bunun anlaşma sırasında netleşmesi gerekiyor. Bununla birlikte süreç genelde yüklemeden sonra ödeme şekli olarak işlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir