İhracatta Rekora Doğru Yolculuğumuz Devam Ediyor

TUİK ve Gümrük Ticaret Bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracatımız Şubat 2013’de 2012’nin aynı ayındaki rakamlara göre %5,6 artış gösterdi. Bu artışa göre Şubat 2013 ihracatımız 12 milyar 435 milyon dolara çıktı. İthalatımız ise %9 artarak 19 milyar 394 milyon dolara çıkmıştır.

Bu rakamlar eşliğinde baktığımız dış ticaret açığımız %15,2 artarak 6 milyar 39 milyon dolardan 6 milyar 958 milyon dolar seviyelerine çıktı. İthalatımızdaki bu artış ihracatın ithalatı karşılama oranını da %66’dan %64,1’e gerilemesine sebep oldu.

Avrupa Birliğine yaptığımız ihracattaki %3,5’lik artış ile bu ayda devam etti ve 5 milyar 95 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ülke bazında baktığımızda Şubat ayında en çok ihracat yaptığımız ülke 1 milyar 89 milyon dolar ile Almanya olurken bu ülkeyi sırası ile Irak, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri takip etti.

Bu ayki ihracat şampiyonu fasıl ise motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları olurken sırası ile kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları, demir ve çelik ve kıymetli ve yarı kıymetli metaller ve taşlar takip etti.

İthalatta ise Rusya en çok ithalat yapılan ülke olarak ön plana çıkarken bu ülkeyi Almanya, Çin ve ABD takip etti. Mineral yakıtlar ve yağlar faslı en yüksek ithalat yapılan kalem oldu.

Genel olarak baktığımızda ihracatımızdaki artış sürerken, ithalatımızdaki artış dış ticaret açığın arttırıcı yönde etki yapmıştır. Ancak ihracattaki artışın devam etmesi ile 2013 hedefini yakalamak çokta uzak görünmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir