İthalat Maliyeti Nasıl Hesaplanır

İthalat yapılırken nelere dikkat edilir yazımızda sizlere hangi noktalar dikkat etmemiz gerektiği noktasında bilgi vermiştik. Şimdi buradaki kriterlerin dikkate alınarak ithalat maliyetini hesaplarken nelere dikkat etmemiz gerektiği noktasında bilgi vereceğiz.

Öncelikle ithalatını yapmayı düşündüğümüz ürünün GTİP numarasını ve buna bağlı olarak vergi oranlarını bilmemiz gerekmekte çünkü bu direk olarak maliyetimizi etkileyecektir. Buna ek olarak üründe anti dampingin olup olmadığı, gözetim olup olmadığı gibi faktörleri de dikkate almamız gerekiyor. Bununla alakalı anti dampingin ithalat maliyetine etkisi ve ithalatta gözetim uygulamasında nasıl hesaplanacağı noktasında bilgi vermiştik.

İkinci nokta ise malı hangi teslim şekli ile aldığımız olacaktır. Çünkü her teslim şeklinde oluşacak nakliye masrafı farklı olacaktır. Örneğin CIF ve CPT arasında ki farka bakarsak CIF’te yurt içi nakliye masrafını biz öderken CPT’ de İhracatçı tarafından ödenmektedir. Buda maliyete etki etmektedir.

Diğer bir nokta ürünümüzün TIR veya Konteynere kaç adet sığdığını tedarikçimizden almamız gerekmekte.  Çünkü ürün başına düşecek navlun miktarını etkileyecektir.

Oluşacak başka bir maliyet ise antrepo/liman masrafı gibi masraflardır. Şayet yükümüz karayolu ile geliyorsa ve antrepoya indireceksek bir antrepo maliyeti çıkacaktır. Veya deniz yolu ile geliyorsa örneğin Mersin limanında MIP faturası kesilecektir. MIP faturası Mersin Liman işletmeciliğinin limanda bize verdiği hizmet konteynerimizin limanda beklediği süre gibi etkenlere göre kestiği faturadır.

Ayrıca Gümrük Müşavirine ödeyeceğimiz müşavirlik komisyon bedeli ve gümrük çözüldükten sonra ürünlerimizin depoya gelmesi için oluşacak iç nakliye masrafını da unutmamamız gerekmekte.

Son olarak bahsedebileceğimiz konu ise diğer masraflar olacak. Bunlar ne olabilir, İhracatçı birliği kaydı, tercüme, TSE gibi masraflardır. Bunlarda maliyetimize az da olsa etki edecek faktörlerdir.

En önemli nokta ise bu maliyet hesabını ithalat kararı vermeden önce yapacağımız için kur riskidir. Bu yüzden de kuru normal kurun üstünde almak kur riskinden etkilenmememizde faydalı olacaktır.

Yukarda belirttiğimiz bilgiler doğrultusunda maliyet hesabını yapacağınız bir Excel tablosu oluşturacağınız gibi aşağıdaki linkten gümrük vergisi, navlun gibi masrafları da girerek maliyet hesabınızı yapabilirsiniz.

Şimdiden herkese bol kazançlar.

Aşağıdaki linkten İthalat Maliyeti Hesap Ekranına ulaşabilirsiniz

İthalat Maliyeti Hesap Ekranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir