İthalatta Kkdf Uygulaması

Kaynak kullandırma destek fonu (K.K.D.F.) mal mukabili veya vadeli akreditif ile yaptığımız ithalatlarda uygulanmaktadır. Yani bir ithalat yaptığımızda fatura bedelini ödemeden gümrük işlemlerini başlatmamızda uygulanmaktadır. 2011 yılında yapılan mevzuat değişikliği ile %3 olan K.K.D.F oranı %6’ya çıkmıştır.
Biraz da uygulamanın detaylarından bahsedelim.

Öncelikle ithalat işlemlerimizde ekstra oluşacak olan %6’lık masrafın doğmaması için ödemeyi beyanname tescil tarihinden en geç 2 iş günü öncesinden tamamlanması gerekmektedir. Buradaki durumu şöyle açıklayabiliriz. Gümrükte bu bedeli ödememek için ödeme yaptığımız bankadan aldığımız transfer yazısını sunmamız gerekmekte. Bu yazıyı gümrüğe sunmamız durumunda bu masrafı ödemekle yükümlü değiliz.
Birde bu işin Serbest Bölgelerde uygulanma noktası bulunmaktadır.

Yurt içinde yerleşik bir firmanın serbest bölgede faaliyet gösteren kendi kuruluşundan yaptığı ithalatlarda, merkez firmanın serbest bölgeye yaptığı transferi belgelemesi veya serbest bölgeye mal alımı yapıldığında malı serbest bölgeye ihraç eden firmaya ödeme yükümlüğünün tamamlanmış olması gerekmektedir.

Yani serbest bölgede bir firma olmamız ödeme yapılmadığı durumda KKDF ödemesinden muaf olacağımız anlamına gelmemektedir. Bu masrafın ödenmemesi için her halükarda beyanname açıldığında ithalat evrakları içerisinde transfer yazısının olması gerekmektedir.
Şunu unutmayalım ki K.K.D.F. ile ithalat yaptığımızda ödediğimiz masraf hem gümrük vergi matrahını arttıracak hem de ödediğimiz K.K.D.F mal bedelinden düşmeyeceği için ekstra bir maliyet olarak maliyetimizi %6-7 oranında arttırmamıza sebep olacaktır.

İthalatta Kkdf Uygulaması” için 4 yorum

 1. Cihan polat Yanıtla

  Nasıl yani aynı güm içerisinde transfer yapıp beyanname açmış olsak olmuyor mu? (en geç beyanname tescil tarihinden en geç 2 iş günü öncesinden tamamlanması gerekmektedir, bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?)

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Cihan Bey
   En geç iki gün denmesinin sebebi transferin yapıldığı günden bir gün sonra karşı tarafa paranın geçecek olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu konuya gümrüklerde fazla dikkat edilmemektedir. Ayrıca size karşı taraftan evrakların gelmesi için zaten ödemeyi önceden yapmış olmanız gerekmekte ki bu yüzden konu süreyi çok önceden doldurmuş oluyorsunuz.
   Saygılarımızla

 2. robeca@mynet.com Yanıtla

  Ben yurt dışından %4 kar ile ürün ithal etmek için anlaşma yapmak üzereyim.Satıcı bana banka gara garantisi verirseniz size 15 gün ödeme için zaman verebilirim teklifi yapmaktadır.Yani ben bu uygulamaya göre %6 KKDF öbemem gerekmektedir.
  Bu konuda bana öneriniz ne olabilir.Saygılarımla,
  Nihat Bekiroğlu.

  • admin YazarYanıtla

   Sn. Takipçimiz
   Edeceğiniz karın %4 olduğunu düşündüğümüzde %6 KKDF ödemek çok mantıklı görünmüyor. Şayet alım yapacağınız firma sağlam bir firma ise ve finansman sorununuz yok ise %30-40 siparişte, kalan kısmını yüklemeden sonra ödeme şeklinde anlaşarak ödeme yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir