Kasım Ayında Dış Ticaret Açığı Azaldı

TUİK tarafından her ay yayınlanan geçici dış ticaret verilerine göre Kasım ayı ihracatımız geçen senenin aynı ayına göre %3,6 artış ile 14 milyar 252 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatımız ize %2,2 artarak 21 milar 403 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu verilere göre dış ticaret açımız geçen senenin aynı ayına göre %0,6 azalarak 7 milyar 151 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kasım 2012’de ihracatın ithalatı karşılama oranı %65,7 iken , 2013 Kasım’da %66,6 olarak gerçekleşti.

AB ülkelerine yaptığımız ihracat %8,7 artış ile 6 milyar 287 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam ihracattaki payı ise %44,1’e yükseldi.

Kasım ayında en fazla ihracat 1 milyar 369 milyon ile Almanya’ya yapılırken bu ülkeyi sırası ile  Irak,İngiltere ve Rusya Federasyonu takip etti.

İthalatta ise İlk sırayı 2 milyar 340 milyon dolar ile Rusya alırken bu ülkeyi Almanya,Çin ve İtalya takip etti.

İhracat şampiyonu fasıl 1 millyar 700 milyon dolar ile “motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları” olurken sırası ile “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler ile bunların aksam ve parçaları” , “elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü–ses kaydetme verme cihazları ve bunların aksam parça aksesuarları” ve “örme giyim eşyası ve aksesuarı” fasılı takip etti.

İthalatta ise “mineral yakıtlar ve yağlar” faslı 4 milyar 776 milyon dolar ile ilk sırayı alırken “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları”, “elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü–ses kaydetme verme cihazları ve bunların aksam parça aksesuarları”, “motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları” takip etti.

Kaynak: www.tuik.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir