Nijer Teknolojik ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Sn. Zafer Çağlayan Nijer ile yapılan Ekonomik ve Teknolojik İşbirliği anlaşması imza töreninde yaptığı konuşmada” Türkiye’nin Afrika’ya bakış açısının Batılardan çok farklı olduğuna değinerek, Biz Nijer ve Batı Afrika’nın yeraltı kaynakları ve zenginliklerine göz dikmiyoruz. Biz Afrika’ya baktığımızda toprağın üstündeki Allah’ın yaratmış olduğu beşeri sermayeye, insanlığa, oradaki yoksulluğun giderilmesine, onların ihtiyaç duyduğu eğitim ve sağlıktaki her türlü ihtiyaçlarına yardımcı olmaya odaklanmış bir bakış açısına sahibiz” dedi.

Nijer’e bu yıl büyükelçilik açıldığını, rakamlar yüksek olmasa da bir ekonomik ticari ilişkinin bulunduğunu dile getiren Sn. Bakan sözlerine şöyle devam etti;

“ Kardeşlerimizle dengeli hale gelelim. Türkiye’nin Nijer’e çok mal satması, Nijer’in Türkiye’ye çok az az mal satması değil, Bizim kastettiğimiz ticaretimizin dengeli ve daha fazla arttırmaktır. Temmuz ayında bir araya geldiğimizde yapacağımız çalışmaların ticareti arttıracağını belirtmiştik ve şimdi görüyoruz ki Nijer ile ticaretimiz her geçen gün artmakta. Ticaretimiz 2011 yılı ile 2012 yılları arasında 50 kattan fazla artmıştır ve bugünkü rakamlara baktığımızda bunun 60-62 katı geçtiğini görüyoruz. Bunun dengeli hale getirilmesi için Nijerli kardeşlerimizin de ihracat yapabilmesi için Türk Yatırımcıları da yatırıma davet ediyoruz” dedi.

Nijer ile yapılan ticaret rakamlarında değinen Sn. Çağlayan bu anlaşmanın ülkeler arasında karma ekonomik komisyon mekanizmasını getireceğini söyledi. İki ülke arasındaki ilişkiler gerek Nijer, gerekse Türkiye tarafından iki bakanın eş başkanlığı ile devam edecek karma komisyon vasıtası ile yürütüleceğini belirtmiştir.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir