Nisan 2013 TİM Dış Ticaret Verileri

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Nisan 2013 Dış Ticaret verilerine göre ihracatımız %4,9 artarak 11 milyar 870 milyon dolara çıktı. İlk 4 aylık toplam ihracatımız ise 48 milyar 943 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Bilecik’te düzenlenen basın toplantısıyla açıkladığı rakamlara göre nisan ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 769 milyon dolar ile otomotiv sektörümüz yaparken, 1 milyar 432 milyon dolar ile kimya sektörümüz ikinci, 1 milyar 327 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz üçüncü sırada yer aldı.

İller bazında baktığımızda Nisan ayında ihracatı en çok artan ilimiz %19 ile Denizli olurken sırası ile Gaziantep, Denizli ve Bursa takip etti. En çok düşüş ise %20 ile Manisa ilimiz oldu.

AB ülkelerine yapılan ihracatımız %3 artış gösterirken, BDT ülkeleri ve Afrika’ya yapılan ihracat %14,Kuzey Amerika’ya yapılan ihracatımız %12 artış göstermiştir.

Ülke bazında Libya’ya ihracatımız %49 ile birinci sırada yer alırken, sırası ile Türkmenistan, Cezayir, Hollanda ve Fas takip etmiştir.

Kaynak: www.tim.org.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir