Ocak Ayı İhracatımız %5,6 Arttı

Gelenek bozulmadı ve Ocak ayında da ihracatımız artışla kapandı. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından yayınlanan Ocak 2013 verilerine göre ihracatımız %5,6 artış ile 11,025 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu veriler kapsamında Ocak ayı ihracat şampiyonu ürün grubu 1,49 milyar dolar ile Otomotiv sektörü olurken bunu sırası ile Hazır Giyim ve Kimya Sektörü takip etti.

İhracattaki artış oranına bakacak olacak en fazla artış %199,80’lik artış ile Zeytin ve Zeytinyağı sektörü olurken bunu  %49,20  ile Fındık ve %45,80  ile madencilik sektörü izledi.

2012 yılı ihracatı en çok artış gösteren ilimiz olan Gaziantep Ocak 2013’te de %29’luk artışla birinciliğini sürdürürken bu şehrimizi sıra ile Denizli ve Hatay izledi.

Ocak ayında Bağımsız Devletler Topluluğu’na ihracatımız yüzde 23, Okyanusya ülkelerine yüzde 18, Afrika ülkelerine yüzde 16 artış gösterirken, 2012 yılında ihracatımızın azaldığı AB ülkelerinde ihracatımız %6 artış gösterdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi veriler ile ilgili yaptığı değerlendirme de özellikle Pazar ve ürün çeşitlendirmenin önemine dikkat çekerken Dünya pazarından daha fazla pay almak için gereken çalışmaların yapılacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir