PATATES VE SOĞAN İTHALATI TÜRK LİRASIYLA YAPILACAK

E-ihracat Seferberliği’ projesinin tanıtım programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; soğan ve patates ithalatının yapılması durumunda bunun toplam tüketimin yüzde 2’sini geçmemek kaydıyla ve tamamen Türk Lirası’yla yapılacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, E-ihracat Seferberliği projesinin tanıtım programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Zeybekci, bir basın mensubunun soğan ve patates ithalatının hangi ülkeden ve ne kadar miktarda olacağına yönelik soruya şu şekilde cevap verdi:
“Bu açıklamayı yaparken, ‘göreceksiniz bu akşama doğru muhalefetten ve Cumhurbaşkanı adaylarından Türkiye’yi patates ve soğan ithal eder hale getirdiler diye bir kampanya da duyacaksınız’ demiştim. Biz siyasi kaygılarla ve sloganik söylemlerle siyaset yapmadık şimdiye kadar. Şöyle ki Türkiye’nin yaklaşık olarak 2 buçuk milyon ton civarında soğan tüketimi ve 5 milyon ton civarında patates tüketimi var. Üretim ile ilgili problemimiz yok. Olmamasına rağmen ve üretim sezonu da başlamamasına rağmen, henüz daha çiftçinin bu konuyla ilgili bir yüksek fiyat oldu da çiftçi mi bundan yararlandı kesinlikle değil. Mayıs ayında Türkiye’de hem patates hem de soğan yüzde 35 oranında arttı. Dolayısıyla Mayıs ayı enflasyonu 1,62. Bunun 0,38’i soğan ve patatesten geliyor. Bu bütün Türkiye’nin katlandığı bir maliyet, bütün Türkiye’nin ödediği bir bedel haline dönüşüyor.”

“PATATES VE SOĞAN İTHALATI GERÇEKLEŞİRSE ALIM TÜRK LİRASI’YLA YAPILACAK” 
Gerekirse patates ve soğan ithalatı yapacaklarını, bunun miktarının ve ülkesinin belli olduğunu belirten Bakan Zeybekci, ithal yapılması durumunda da yüzde 100 Türk Lirası’yla alım yapılacağını kaydederek, “Dolayısıyla Türkiye olarak biz burada spekülatörün, stokçunun, tefecinin patates ve soğan fiyatlarıyla oynamasının önüne geçmek ki burada çiftçimizin kesinlikle bir mağduriyeti yok. Gerekirse patates ve soğan ile ilgili bir miktar ithalatı sınırlı olmak ve miktarı belli olmak kaydıyla bu da toplam tüketimimizin yüzde 2’si bile olmamak kaydıyla ama gerekirse bununla ilgili tabii ki spekülatörlere, stokçulara ne kadar stok olduğunu da biliyoruz. Nerede kimlerin ne yapmaya çalıştığını da biliyoruz. İlgili Bakanlıklarımız ile bunları da yakından takip ediyoruz. Ülkesi belli ama şunu da söyleyeyim size miktarı da belli. Diğer bir şartı da yüzde 100 Türk Lirası’yla almak kaydı ve şartıyla dolayısıyla bunun hangi ülkeler olabileceğiyle ilgili de size fikir verebilir. Ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Hayatı boyunca bir kere bile soğanın veya patatesin toprakta mı yoksa ağaçta mı yetiştiğini bile bilmeyenlerin bu konuyu siyasi bir malzeme yapması bir genel başkana da yakışmıyor veyahut da bir Cumhurbaşkanı adayına da yakışmıyor” ifadelerini kullandı.  (İHA)

Kaynak: http://www.denizligazetesi.com/haberler/guncel/patates-ve-sogan-ithalati-turk-lirasiyla-yapilacak/73227/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir