Temmuz ihracatımız %2,2 Arttı

TUİK tarafından her ay yayınlanan aylık dış ticaret verilerine göre 2013 Temmuz ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre %2,2 artaraj 13 milyar 113 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatımız ise %10 artarak 22 milyar 918 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar neticesinde Temmuz ayı Dış Ticaret Açığı %22,5 artarak 8 milyar 5 milyon dolara çıktı.

Temmuz ayında AB ülkelerine yaptığımız İhracat %22,7 artarak 5 milyar 447 milyon dolar olurken, en fazla ihracat 1 milyar 208 milyon dolar ile Almanya oldu. Sırası ile bu ülkeyi Irak, İngiltere ve Rusya Federasyonu takip etti.
İthalatta ilk sırayı ihracatta olduğu Almanya aldı. Almanya’dan yapılan ithalat miktarı 2 milyar 376 milyon dolar olarak gerçekleşirken bu ülkeyi sırası ile Rusya Federasyonu, Çin ve İtalya takip etti.

Fasıllar olarak baktığımıza “motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları” 1 milyar 605 milyon dolar ile en fazla ihracat yapılan fasıl olurken bu fasılı “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları”, “örme giyim eşyası ve aksesuarı” ve “elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü–ses kaydetme verme cihazları, aksam parça aksesuarı” takip etti.

İthalatta ise Mineral yakıtlar ve yağlar ilk sırayı aldı..

Kaynak : www.tuik.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir