Türkiye ile ABD arasında GTS Bazında Ticaret

2011 yılı verilerine bakıldığında ABD’nin GTS kapsamında yaptığı ithalatlar %2,5 oranında azalarak 18 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Genel ithalatın içinde GTS kapsamında yapılan ithalat oranı ise %0,8 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye açısından baktığımızda GTS kapsamında ABD’ye yaptığımız ihracat %12,3 oranında artarak yaklaşık 900 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu 900 milyon dolarlık tutarlık ihracat 701 adet değişik ürün üzerinden gerçekleşmiştir. Türkiye ABD ile GTS kapsamında ticaret yapan ülkeler arasında bu sistemi en çok kullanan 7. Ülke olmuştur.

701 adet ürün içerisinde ön plana çıkan ürünler sırası ile bakır teller, mücevherat, gıda müstahzarları, mermer ve travertenler, plastik levhalar olarak devam etmektedir. 2012 yılı ilk 5 ayına baktığımızda GTS kapsamındaki ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre %29,7 artarak 481,5 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Bu rakam ABD istatistiklerine göre yaptığımız ihracatın %21,5’lik kısmına denk gelmektedir. Bu oranlarla birlikte ilk 5 aylık dönemde GTS’yi en çok kullanan ülkeler arasında 6. Ülke olmuştur. Bu dönemde ön plana çıkan ürünlerin bazıları bakır teller, ferro krom,  altın ve mücevherat, mermer ve travertenler olarak sıralayabiliriz.

2011 yılında ABD’ye yapılan GTS kapsamındaki ihracatlar dan dolayı 36,5 milyon dolarlık bir verginin muafiyet kapsamına girmesi firmalarımızın rekabet avantajını olumlu yönde etkilemiştir. Meksika ve Kanada’nın Pazara gümrüksüz olarak girebilmesi, İsrail ve Ürdün gibi ülkelerin Serbest Ticaret Anlaşmalarından dolayı daha geniş bir ürün yelpazesinde gümrük muafiyetinin olması GTS kapsamında ihracat yapmanın ülkemiz firmaları açısından rakipleri ile rekabet şansı kazandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir