Türkiye Tarihinde Bir İlk!!! Saman İthalatı Başlıyor

Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiç yapmadığı bir şeyi yapıyor Saman İthalatı. Bunun en büyük nedeni saman fiyatlarının bir yıl içerisinde %400 artması ve bu artışın et ve süt fiyatlarına %15-20 oranında yansıması. Birçok besicide bu artıştan dolayı rahatsız ve devletimizin almış olduğu bu karara destek vermekte. Sektör uzmanları yapılacak ithalatlar ile kaba yem fiyatlarında %40-50 oranında düşüş göstereceğini öngörmekteler.

Peki, saman ithalatında nelere dikkat etmeliyiz.  Alım yapacağımız ülkenin yasaklı ülkeler arasında olmamasına dikkat etmeliyiz. Aşağıda belirtilen ülkelerden hiçbir şart aranmaksızın ithalatın yapılmasında sakınca bulunmamaktadır. Araştırmalarımızda buna dikkat etmemiz de fayda bulunmakta.

Almanya, ABD, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belarus, Belçika, Belize, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya (Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Rondonia, Acre, Para, Espirito Santo, Minas Eyaletleri), Brunei, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Endonezya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Guyana, Haiti, Hırvatistan, Hollanda, Honduras, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, KKTC, Kanada, Karadağ, Kolombiya (Choco Bölümünün Northwest Bölgesi, Archipelago de San Andres ve Providencia), Kosta Rika, Küba, Lesoto, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malta, Mauritius, Meksika, Nikaragua, Norveç, Panama, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Şili, Ukrayna, Uruguay, Vanuatu, Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda, Yunanistan

Ayrıca Bakanlık tarafından hangi gümrük kapılardan ithalatın yapılacağını da belirledi. Buna göre ithalat Artvin, Edirne, Hatay, İzmir, Kocaeli, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak illerinden yapılabilecek. Ayrıca ithalat yapmak isteyenler önce veteriner sınır kontrol noktasına ön başvuru yapacaklar. Ürünlerin sevkiyatı veteriner hekimler tarafından, halk ve hayvan sağlığı açısından belirlenen kriterler uyarınca yapılacak kontrollerden sonra yapılabilecek. Giriş yerlerinde veteriner kontrolü yapılmadan iç gümrüklere sevk edilen sap ve saman sevkiyatları için doğrudan uygunsuzluk kararı verilecek.

Bir tıra ortalama 15-18 ton arası saman sığmakta ve 10-15 kg’lik balyalar halinde satılmakta. Araştırma yaparken Türkiye’ye yakın ülkeleri tercih etmenizde fayda var çünkü navlun maliyetleriniz azalır. Almanya’dan bir tır ortalama 3000 Euro gibi bir rakama gelirken bu rakam Bulgaristan’da 1000 Eurolara kadar düşmekte.

Şimdiden herkese bol kazançlar.

Türkiye Tarihinde Bir İlk!!! Saman İthalatı Başlıyor” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir