Turquality Danışmalığına 200 bin Dolara Kadar Devlet Desteği

17.12.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ ile firmalara yeni imkanlar tanındığını ve bu programa dahil olan firmalara yol haritalarını oluşturmada alacakları danışmanlık hizmetlerinin %75 oranında ve 200 bin dolara kadar olan kısmının devlet tarafından karşılanacağı belirtilmiştir.

Bu kapsamda Ekonomi Bakanı Sn. Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada;

Hedef 2023 vizyonu için doğru stratejileri oluşturarak, bu stratejiler kapsamında ihracat yapan firmalara her türlü desteğin verilmeye çalıştığının vurguladı. 

 ”500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmanın yolu yüksek katma değerli ürün üretip ihraç etmekten geçmektedir” diyen Çağlayan, ihracatta yüksek katma değer sağlamanın ancak dünyaca ünlü marka yaratmakla mümkün olduğunu vurguladı.”

İhracatın arttırılması ve dünya markası olma yolundaki Türk mallarının desteklenmesinin meyvelerinin toplanmaya başlandığını ifade eden Sn. Bakan sözlerine şöyle devam etti;

”Türk markalarının desteklenmesi amacıyla tasarlanan Turquality Programı, yürürlüğe konulduğu günden bugüne, küresel markalar çıkarma hedefi doğrultusunda başarılı bir performans göstermiştir. Yüksek katma değer yaratmak için Bakanlık olarak uyguladığımız ve her geçen gün yeni markalar ve firmaların katılımı ile büyüyen Turquality ve Marka Programları sayesinde ihraç ürünlerimizin birim fiyatları artmaktadır. 2011’de 87 milyon tonluk malı kilosunu ortalama 1,47 dolardan ihraç ettik. Ancak, 2011 yılında Turquality Programı’na dahil firmaların ortalama ihraç ürünlerinin kilogram fiyatı 2,15 dolar seviyesindedir. Bu da Turquality ve Marka Programları’nın katma değeri yüksek ürün ihraç etmede başarılı olduğunu ve doğru bir uygulama olduğunu göstermektedir.”

Bakan Çağlayan, açıklamasında ayrıca, Turquality kapsamına girmek üzere başvuran şirketlerin kapasitelerinin değerlendirildiği ön inceleme çalışması ile markalaşma gelişim yol haritası oluşturulması çalışmaları konusunda yeni bir uygulama başlattıklarını, ön inceleme ve detaylı analiz çalışmalarının birden fazla danışmanlık firmasına açıldığını kaydetti.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir