Yeni Bir Ödeme Yöntemi BPO(Bank Payment Obligation)

Birçok yerde ihracat ve ithalat işlemlerinde en güvenilir yolun Akreditif olduğu söylenir. Bunun sebebi arada bankaların olması, alıcının ve satıcının güvence altında olması gibi sebeplerdir.

LC’deki en büyük sıkıntı ise masrafların fazla olmasıdır. İhracatçı açısından en büyük risk ise işlemde rezerv olması durumunda ödeme tutarında yapılacak kesintiler gibi sorunlar ve aşırı bürokrasidir.

Yukarıda belirttiğimiz sebepler bir çok firmayı LC’den uzak tutarken, Mal Mukabili veya %100 TT ödeme gibi ihracatçı veya ithalatçıyı riske sokacak yollara itmektedir. Bu sebeplerden dolayı Milletlerarası Ticaret Odası (ICC)tarafından yeni bir ödeme yöntemi geliştirildi. Bu yöntem “ BANK PAYMENT OBLIGATION” yani “Banka Ödeme Yükümlülüğü”.
Peki BPO nedir ve nasıl çalışır. Mantık olarak LC ile benzer işleyişe sahip olsa da LC’den ayıran en büyük fark prosedürleri ortadan kaldırarak ödeme noktasında bankaları, evrak noktasında firmaları muhatap eden bir sistem. Şimdi bu yöntemi madde madde anlatmaya çalışalım;


1- Alıcı ve Satıcı arasında anlaşır.
2- Alıcı ve Satıcı Bankalarına BPO talebinde bulunur
3- Alıcının bankası ve satıcının bankası bilgileri eşleştirir
4- Eşleşme raporu sonucunda sorun çıkmaz ise BPO gerçekleşmiş olur
5- Satıcı üretimini yaparak yüklemesini gerçekleştirir
6- Satıcı orijinal evrakları bankasına ibraz ediyor
7- Satıcının bankası bilgileri sisteme girerek Alıcının bankası ile teyitleşiyor
8- Alıcının işlemi onaylaması ile satıcı orijinal evrakları direk olarak alıcıya gönderiyor
9- Alıcı malını çekerken, Alıcının bankası anlaşma kapsamında ödemeyi gerçekleştiriyor
Görüldüğü üzere süreçte rezerv ortaya çıkması gibi bir sorun veya LC’de olduğu gibi orijinal evrakların bankada beklemesi incelenmesi gibi bir durum bulunmamakta. Evraklar üzerinde teyitleşme alıcı ve satıcı arasında. Bankalar ödeme noktasında sorumlu.
Bize sağlayacağı avantaja gelince mal mukabili (Vadeli) mal satma olanağı. İşin güzel yanı ise banka garantisi olması ve masrafının düşük olması.
Bu sistemin şu anki eksi yanı ise sadece bu sisteme geçen bankalar ile yapılabilmekte. Türkiye’de İş bankası üzerinden yapılmakta. Yakında diğer bankalarında geçeceğini ümit ediyoruz. Ancak bu işlem için sadece sizin ülkenizde olması yetmiyor, müşterinizin ülkesindeki bankanın da bu sisteme geçmiş olması gerekiyor. Bu yüzden bu ödeme sistemine geçmeden önce müşteriniz ile teyitleşmenizde fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir