Yurt Dışı Pazar Araştırması Desteği

Sınai ve/veya ticari şirketler ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerce gerçekleştirilen yurt dışı pazar araştırması gezilerine ilişkin giderlerin karşılanmasını amaçlayan bu destek sayesinde firmalar ihracat amaçlı yurt dışı giderlerinin %70’e varan kısmını belirlenen limitler dâhilinde hibe olarak devlet tarafından desteklenmektedir.

Burada birçok kişinin kafasına takılacak ilk soru ya ihracat yapamazsam olacaktır. Ancak desteğin adından da anlaşılacağı üzere bu destek Pazar araştırma desteğidir. Yani yapacağınız araştırmada oluşacak maliyetlerin azaltılmasına ve bu sayede muhtemelen alıcılar ile yüz yüze görüşerek ihracat potansiyelinin arttırılması hedeflenmektedir.

Peki, bu destek kapsamında neler bulunmakta.

1-      Şirket bünyesinde çalışan en fazla iki çalışanın yurt dışı Pazar araştırma gezisi desteklenmektedir.

2-      Ulaşım harcamaları: Uluslararası ve şehirlerarası yapılan ekonomi sınıfı gidiş-dönüş seyahat biletleri ve gidilecek yerdeki bir günde 50 Amerikan Doları (USD), toplamda 500 doları aşmamak kaydı ile araç kiralama giderleri karşılanmaktadır.

3-      Konaklama: Şirket başına günlük 300 Amerikan Doları (USD) yi geçmemek kaydı ile oda+kahvaltı giderleri karşılanmaktadır.

4-      Destek tutarı toplam harcamaların %70’i olacak şekilde olup toplamda 7.500 Amerikan Doları(USD) kadarı desteklenmektedir.

5-      Bir yılda yapılan en fazla 10 seyahat desteklenmekte olup, aynı ülkeye yapılan 2. Seyahatten sonrası destek kapsamı dışındadır.

6-      Seyahat için ayrılan süre yolda geçen süre hariç en az 2 en fazla 10 gün olması gerekmektedir.

7-      Her gün en az bir firma ile ihracat amaçlı görüşme yapılması gerekmektedir.

8-      Yapılan tüm harcamalar banka kanalı ile veya kredi kartı ile yapılmalı ve faturalı olması gerekmektedir. Burada önemli nokta ödemelerin yapılma şeklidir. Nakit yaptığınız ödemeler fatura olsa dahi kapsam dışındadır.

9-      Destek başvurusu Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğüne, seyahat sonrasında yapılmaktadır. En geç 6 ay içerisinde ilgili belgeler ile şirketinizin bulunduğu şehre göre Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğüne yapılmaktadır.

Başvuru sırasında gerekecek belgeler ise şunlardır;

–          Yurt Dışı Pazar Araştırma Desteği başvuru formu

–          Taahhütname

–          Beyanname

–          Pazar Araştırması Değerlendirme raporu

–          Görüşme yapılan Kurum/Kuruluş/Şirket bilgi formu

–          Şirketin son sermaye paylaşımını gösteren ticaret sicili gazetesinin fotokopisi, güncel sermaye paylaşımını gösteren gazetenin ibraz edilememesi halinde Ticaret Sicil Memurluğundan alınan yazı veya Hazirun Cetveli

–          Pazar araştırmasını gerçekleştirenlerin şirket çalışanı olması halinde faaliyetin yapıldığı ayaait SGK bildirgesinin aslı (e-bildirge asıl olarak kabul edilmektedir.)

–          Ulaşımın uçakla yapılması durumunda:

a)      Bilet koçanı veya elektronik bilet

b)      Elektronik bilet olması durumunda bütün uçuşlara ait biniş kartları (Biniş kartlarının ibraz edilememesi durumunda ilgili havayolu şirketinden uçuşların gerçekleştirildiğine dair alınan yazı aslı gerekmektedir. Seyahat acentelerinden alınan yazılar kabul edilmemektedir.)

c)       Uçak biletlerinin seyahat acentesinden satın alınması durumunda acentenin düzenlediği ayrıntılı fatura (Ücretin belirtildiği ve fatura yerine geçen elektronik biletin gönderilmesi halinde fatura ibrazına gerek yoktur.)

d)      Ödemenin bankacılık kanalıyla yapıldığını gösteren belgenin aslı ya da ilgili banka tarafından onaylanmış örneği

–          Araç kiralama harcamasına ilişkin olarak:

a)      Fatura

b)      Ödemenin bankacılık kanalıyla yapıldığını gösteren belgenin aslı ya da ilgili banka tarafından onaylanmış örneği

–          Uluslararası veya şehirlerarası ulaşımın tren, gemi veya otobüs ile yapılması durumunda ulaşımda kullanılan bilet (Bilete ek olarak ödeme belgesi aranmaz.)

–          Konaklama harcamalarına ilişkin olarak:

Konaklama faturası otelden alındı ise;

a)      Oda-kahvaltı tutarını gösteren ayrıntılı fatura

b)      Ödemenin bankacılık kanalıyla yapıldığını gösteren belgenin aslı ya da ilgili banka tarafından onaylanmış örneği

Örnek bir uygulama yapalım

–          2 kişilik gidiş- dönüş uçak bileti: 2.300 usd

–          Araç Kiralama (10 günlük): 700 usd

–          Konaklama gideri (10 günlük): 4.000 usd

–          Yapılan toplam harcama tutarı 7.000 usd

 

Destek geri ödeme tutarları:

–          Gidiş –Dönüş Bileti: 2.300 x 0,70= 1.610 usd

–          Araç Kiralama: 700 x 0,70 = 490usd

–          Konaklama gideri: 4000 x 0,70 = 2.800 usd

–          Toplam destek ödeme miktarı: 4.900 usd

Burada araç kiralama ve konaklamada yer alan üst limit tutarını aşılması durumunda üst limite kadar olan kısım desteklenmektedir. Yani araç kiralama bedelinin günlük 72 doların üstünde olması durumunda gün başına maksimum 50 usd destek verilecektir, bu tutar konaklama masrafında günlük 428 doların üstünde olması durumunda 300 usd’lik kısmı desteklenecektir.

Örnek uygulamadan anlayacağımız üzere normalde bize 7.000 usd’ye mal olacak bir seyahat destek kapsamında yapıldığında sadece 2.100 usd’ye mal olacaktır.

Yurt Dışı Pazar Araştırması Desteği” için bir yorum

  1. GençGirişimci Yanıtla

    Destekleri fırsatlara dönüştürmenin tam zamanı.. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor, devamını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir